Броят белите щъркели у нас 01.07 | 11:05

Подобна статистика се провежда на всеки 10 години

От iNews.bg

До 20 юли у нас се провежда преброяване на белите щъркели, съобщиха от дирекцията на природния парк "Врачански балкан". Подобна статистика се провежда на всеки 10 години, а от развитието на щъркеловата популация се правят важни изводи за състоянието на околната среда, коментират еколози.

"Село без детска градина и без щъркели огън да го гори", шегуват се жителите на врачанското село Дърманци. Някога в него е имало много щъркелови гнезда, но вековните дървета били изсечени и сега е останало едно единствено гнездо върху електрически стълб в центъра на селото. През последните няколко години гнездото е оставало празно, затова сега всички в Дърманци се радват на двете щъркелчета, които се излюпиха тази пролет.

"Като минем, все гледаме нанагоре, да го видим, да се порадваме. Одеве като минах и тия взеха да тракат и аз погледнах. Ето сега, гледай как лежат двете малките, те се виждат", казва пред БНТ Мария Тодорова от селото.

Жителите на Дърманци са сигнализирали до електроразпределителното дружество да обезопаси гнездото, защото миналото лято гръмотевична буря предизвикала късо съединение и малките загинали.

"Няколко години нямахме щъркели, а сега си имаме и е хубаво да имаме щъркели в селото. Нека да идват редовно щъркелите при нас", отбелязва Иванка Петрова.

Щъркелите са чувствителни към чистотата на природата и не могат да живеят там, където земеделците прекаляват с пестицидите на полето, казват еколозите. Сегашното преброяване ще бъде свързано и с посочване на GPS координати, за да бъде информацията възможно най-пълна.

"От една страна това е много разпознаваема птица, лесно може да бъде преброена. Живее в населени места, което също дава възможност за точното броене. От друга страна – белият щъркел е индикатор за състоянието на околната среда. Особеното тази година е, че всеки може да се включи в това преброяване, трябва да се свърже с дружеството за защита на птиците, преброяването ще е електронно, има специален сайт, създаден в тази връзка", отбелязва Оля Генова, еколог от природния парк "Врачански балкан".

Близо 5000 гнезда с двойки щъркели са били преброени у нас преди 10 години. Във Врачанско най-много щъркелови семейства е имало в град Козлодуй, което е висока оценка за екологията край атомната централа.

 

Водещи

Най-четени