Брюксел ни хвали за промените по проектите по ОП "Околна среда" 27.05 | 11:25

Съобразно новите процедури и правила вече са сключени договори за 300 млн. лв.

От Елица Елефтерова

Вчера (26 май) в Министерство на околната среда и водите е получено официално поздравително писмо от Европейската комисия за развитието и констатации за свършената работа по Оперативна програма "Околна среда".

С писмото Брюксел ни поздравява за добре свършената работа, за успешната реформа на ОП "Околна среда" в съответствие със забележките, които ни бяха направени още през юни 2009 г. което доведе и до спиране на проекти за 1 млрд. лв, обясни министърът
на околната среда и водите Нона Караджова по време на дискусията "Промените в климата и значението им за институциите и гражданите в България", която се проведе в София.

По думите на Караджова са направени реформи на програмата. Всички около 400 договора с общините са прегледани отново. Около 1000 договора между общини и съответно техни изпълнители – строители, консултанти и др., също са прегледани щателно. Направени са корективни мерки, наложени са и финансови корекции. Изработени са също така и нови правила за икономичност и ефективност на водните проекти.

В момента много тясно работим с общините, което е много важно, защото ако нашите бенефициенти – общините, които са получатели на 98% от средствата по програмата, не знаят какво правят и не им помагаме, тази програма никога няма да се случи – нито пречиствателните станции, нито депата за отпадъци или др., коментира Караджова.

Досега съобразно новите обявени процедури и нови правила от юли - септември миналата година са получени проекти за над 1 млрд. лв. и вече са сключени договори за 300 млн. лв. Останалите проекти трябва да получат оценки поетапно, като най-късно в средата на следващата година ще бъдат договорени всички средства по тези проекти, т.е. ще бъдат приключени средствата по програмата. Остават още само 600 млн. лв., за да бъде договорена цялата програма. Общо за водния сектор и за отпадъци са договорени около 1.4 млрд. лева.

На въпрос на журналист имаме ли вече кандидат купувачи на въглеродните емисии по протокола от Киото, министър Караджова заяви, че такива има "донякъде". И проблемът отново е в готовите проекти. Въпреки че има готови проекти за 1 млрд. лева искането, според нея, е за много сериозен фактор за "позеленяване", който се счита, че се постига с друг тип проекти - например за биомаса, с каквито ние практически почти не разполагаме.

По отношение на самата схема като структура и прозрачност, като начин на управление и участие на самия купувач в процеса на наблюдение, нямаме никакви забележки, добави министърът на околната среда и водите.

По темата ВЕИ това, на което е даден приоритет в момента, е производството на възобновяема енергия от биомаса, твърди
Караджова. Според нея става дума за синергичен ефект. Първо, всички изследвания показват, че този тип енергия има най-голям потенциал – 45-50% от потенциала на ВЕИ в България е от биомаса.

Освен това има един куп отпадъчна биомаса, която може да се използва, т.е. тези отпадъци не трябва да гният и да произвеждат метан, а да се използват за енергия. Освен това този начин на производство на ВЕИ създава най-много работни места. 

Водещи

Най-четени