ВЕИ са ключът към борбата с климатичните промени 10.05 | 19:00

До 2050 година 80% от световната енергия може да бъде алтернативна

От Георги Георгиев

Възобновяемите енергийни източници като слънцето и вятъра могат да задоволят до 80% от световните енергийни нужди до 2050 г. и да изиграят значителна роля в борбата с климатичните промени, заключиха заседателите на международната среща в Абу Даби по въпросите за климатичните промени към ООН, предаде АП.

Но за да се постигне тази цел правителствата на страните от целия свят трябва да вложат значително повече пари, за да интегрират възобновяемите източници в съществуващата вече енергийна мрежа, както и за да промоцират и популяризират ползите от намаляването на замърсяването и подобряването на общественото здраве, гласи заключението на доклада, изготвен по време на срещата.

Според участниците в срещата все по-мащабното използване на възобновяеми източници ще намалява все повече стойността на алтернативната енергия. Масовото ѝ въвеждане ще има двойно благоприятно влияние – от една страната то ще спомогне да се овладее глобалното затопляне, а от друга ще се подкрепят бедните държави, които ще могат да развият икономиките си благодарение на изграждането на енергийна независимост.

По време на срещата на ООН Greenpeace и други природозащитни организации обвиниха Саудитска Арабия и Катар, че не проявяват интерес в алтернативните източници на енергия и само са разводнили дискусията по време на срещата с коментари относно цената на въвеждането на възобновяемата енергия. Двете богати на петрол страни отхвърлиха обвинението с аргумента, че само са се придържали към научните факти.

Докладът показва "растяща глобална осъзнатост за потенциала на възобновяемата енергия". Само между 2009 и 2010 г. инвестициите в алтернативни източници са нараснали от 186 милиарда долара до 243 милиарда долара, като в Китай се наблюдава скок от 30% на вложенията.

Но инвестициите през следващите две десетилетия трябва да нараснат десетократно, предупреждава докладът, като до 2020 г. е необходимо вложените капитали в сектора да възлизат на 1.5 трилиона долара, а до 2030 г. да достигнат 7.2 трилиона долара.

Докладът за възобновяемите енергийни източници, изготвен след срещата към ООН, засяга биоенергия, соларна, геотермална, вятърна, хидро и океанска енергия и не включва мнение относно ядрената енергия.

Водещи

Най-четени