Градските птички в неочаквано амплоа 05.12 | 12:11

Или каква е „ползата“ от изхвърлените на улицата цигарени фасове?

От Георги Георгиев

Градските птици влизат в ролята на "чистачи" на градовете от изхвърлените по улиците цигарени фасове. Оказва се, че те използват целулозата от фасовете, когато строят гнездата си, тъй като този материал намалява паразитите в тях. Това установиха мексикански учени, цитирани от БТА.

Паразитите в гнездата не само тормозят птиците, но и намаляват репродуктивните им способности и шансовете им за оцеляване.

Екипът на Монсерат Суарес-Родригес от Института по екология към Националния автономен университет на Мексико наблюдава градска популация врабчета и мексикански чинки в размножителния им период. Учените намерили целулоза от филтри на цигари в 89 % от гнездата на врабчетата и в 86 процента от гнездата на чинките, като първите съдържали средно по осем фаса, а вторите – по 10%.

Изследователите установили също, че колкото повече е целулозата от цигари в гнездата, толкова по-малко акари има в тях, най-вероятно заради никотина и други вещества.

Птиците обаче се допират до фасовете и вредата от многото химически съставки в тях може да противодейства на ползата от намаляването на паразитите.

Водещи

Най-четени