Грийнпийс осъди закон, разрешаващ отглеждане на ГМО в защитени зони 03.07 | 18:51

Законът е гласуван и приет от румънския парламент

От Лазар Тодоров

Международната екоорганизация Грийнпийс осъди приемането от румънския парламент на проектозакон, разрешаващ отглеждането на ГМО в защитени зони, включително и на места, които са част от европейската мрежа на защитени зони Натура 2000, предаде APF.

В съобщение на Грийнпийс се посочва, че е недопустимо румънските депутати да гласуват в подкрепа на проектозакон, който позволява да се отглеждат ГМО в защитени зони, съгласно европейските директиви.

Миналата седмица от Камарата на депутатите в Румъния е приет проектозакон, чийто текст гласи, че "е забранено да се отглежда ГМО в защитени зони от обществен интерес, включително местата от Натура 2000, освен ако не бъде получено положително становище от Румънската академия".

Грийнпийс приемат гласуването на този проектозакон за изненадващо, тъй като интересът на румънските земеделски производители към ГМО е намалял и само две компании отглеждат още ГМО в Румъния.

Екологичната организация припомня рисковете от ГМО за здравето и изразява съжаление, че Румъния не е последвала примера на редица държави от ЕС, които забраниха подобни култури, допълва БТА.

В ЕС е разрешено отглеждането само на две ГМО култури - картофи "Амфлора", създадени от германската група BASF, и ГМ царевица сорт МОН810 на американската компания Монсанто.

Осем страни - Франция, Германия, Люксембург, Австрия, Унгария, Гърция, България и Полша – са приети предпазни клаузи, за забрана на отглеждането на разрешени ГМО на тяхна територия.

Според проучване, осъществено от Грийнпийс през 2011 г., 74 процента от румънците са против консумацията на подобни продукти.

Водещи

Най-четени