До 2050 година 99% от водните птици ще се натровят с пластмаси 01.09 | 16:53

Учени предупреждават, че има реален риск от изчезването на повечето видове

От Велина Дерилова

Според австралийски изследователи през 2050 г. 99% от всички морски птици ще имат отпадъчна пластмаса в организма си, предаде Xinhua News Agency.

Учени от Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization (CSIRO) твърдят, че ако тенденцията се запази, почти всички водни птици ще са в риск от изчезване заради неправилното изхвърляне на отпадъци.

Доктор Крис Уилкокс определи резултатите от проучването като шокиращи. До 90% от птиците днес имат някакви пластмасови отпадъчни частици в храносмилателните си системи. За сравнение процентът през 1960 г. е бил 5. Уилкокс твърди, че това значително ще намали продължителността им на живот.

"За първи път имаме данни за това колко силно може да е действието на пластмасовите отпадъци върху морските видове в глобален мащаб и изгледите са стряскащи", каза още Уилкокс. "Предполагаме, че 90% от птиците са приемали пластмаса в някакъв момент. Това е огромен дял и доказва застрашителните размери на замърсяването."

Д-р Денийз Харсти, част от същото проучване, допълни, че морските птици са отличен индикатор за това колко е здрава една екосистема. Те често взимат найлонови чанти, капачки от бутилки и пластмасови фибри за храна. Това води до загуба на тегло, оплитане на червата и дори смърт.

Учените напомнят, че дребни промени като намаляване на опаковането, забраната на пластмасовите изделия за еднократна употреба или допълнителни такси при използването им ще намалят вредните ефекти не само върху морските птици, но и върху целия морски растителен и животински свят.

Водещи

Най-четени