ЕК ще спасява популацията на пчелите 01.02 | 21:52
Комисията смята да въведе забрана за използването на вредни за пчелите препарати

Двегодишна забрана за използването на вредни за пчелите инсектициди смята да предложи Европейската комисия по въпросите на здравеопазването на държавите-членки.
ЕК смята да забрани използването на три неоникотиноидни пестицида, които се свързват с измирането на пчелите.
Предложението за забрана на химичните вещества и препарати се очаква да бъде представено официално до няколко седмици.
Според българския евродепутат от групата на ГЕРБ Мария Габриел намерението на комисията видимо ще допринесе за решаването на въпроса с измирането на пчелите.
Мария Габриел привлече вниманието на Европейската комисия към вредните за пчелите инсектициди още през май 2012 г. , когато отправи въпрос относно неправомерното пръскане на селскостопанската продукция с отровни препарати, допринасящи за тяхната смъртност.
Тогава Комисията увери евродепутата, че е започнал пълен преглед на неоникотиноидните инсектициди и ще вземе решение по въпроса след окончателното приключване на прегледа.
На 30 януари българският евродепутат подписа отворено писмо до комисаря по здравеопазване Тонио Борг, с което 86 евродепутати настояват за прилагане на принципа на предпазливостта чрез пълна забрана за използването на неоникотиноидните инсектициди имидаклоприд, тиаметоксам и клотианидин.
Пчелите имат изключително важно значение за запазване на биоразнообразието. 84 % от растителните видове и 76% от производството на храни в Европа са зависими от пчелното опрашване, коментира Мария Габриел.
Според нея най-сериозният проблем пред европейското пчеларство е свързан със загубата на пчелни семейства, а това до голяма степен е свързано с неправомерното пръскане с некачествени и силно отровни препарати на селскостопанските култури и овошки.
Водещи
-
„Колкото повече се бави разширяването на „Чирен“, толкова по-зле за Европа и – много зле за нас“
Ощетявайки българския пазар, се ощетява и европейският, заяви бившият министър на енергетиката...
31.03 | 20:45
-
Проф. Константинов: Преференциите на изборите трябва да отпаднат
По думите му мъртвите души в избирателните списъци са нараснали до 1,4 милиона души
31.03 | 20:15
Най-четени
-
Как ходенето влияе на холестерола
Ходенето влияе върху нивата на холестерола, като повишава активността на ензимите, които...
31.03 | 11:30
-
Недоволните медици и здравни работници от цялата страна излизат на пореден протест
Символични протести в големите болници
31.03 | 09:30
-
Всички пенсии ли се актуализират по швейцарското правило
Осъвременяването на пенсиите е регламентирано с разпоредбата на чл. 100 от КСО, придобила...
31.03 | 12:45
-
Фалшива новина погреба доц. Мангъров (ВИДЕО НА ИИ)
При направата на видеото е използван изкуствен интелект
31.03 | 15:30