Еколози скочиха срещу законовите промени за дюните 09.01 | 20:14
Според тях Регионалното министерство влошава защитата на дюните
Регионалното министерство влошава защитата на дюните в законова промяна, подготвена, за да ги опазва по-добре, апелираха от граждански групи "За да остане природа в България".
Експертите на коалицията установиха, че подготвените от три министерства законодателни промени след скандала с дюните в Несебър съвсем не разрешават проблема и на практика не отразяват предложенията на природозащитните организации.
Най-скандално е предложението на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), смятат еколозите. Според тях то влошава защитата на дюните, като приема, че е възможно да има дюни и във зона "Б" по Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Това ще създаде противоречие в закона, който сега казва императивно, че всички дюни са само в зона "А", без значение дали са на до 100 метра от морето или на повече.
МРРБ са приели единствено предложението на природозащитниците за публикуване на проектите за Общи устройствени планове (ОУП), а не само на вече одобрените ОУП. Не са приети предложенията за обжалваемост на ОУП, за прозрачност и обжалваемост на Подробен устройствен план (ПУП), както и на строителните разрешения.
Според МРРБ само когато имотът е в защитена зона и защитена територия, заинтересованите лица ще могат да обжалват само ПУП, но не и строителното разрешение. Всички други случаи на екологичен проблем са извън кръга за обжалване.
В предложенията на Министерство на земеделието и храните (МЗХ) пък не се предлага спиране на продажбата на държавни гори в Натура 2000.
В предложенията на Министерство на околната среда и водите (МОСВ) също има скандално отстъпление от защитата на дюните по настоящия ЗУЧК. С предложенията си то допуска възможност в закона дюните да бъдат общинска собственост. Към момента има императивна правна норма в ЗУЧК, че те са публична държавна собственост. Вместо да се ангажират с мерки за прилагане на закона, който действа от четири години, МОСВ също като МРРБ явно иска да отслаби защитата върху дюните и да ги даде в ръцете на корумпирани общини.
Все пак МОСВ предлага да се забрани строителството върху дюни в защитени територии.
Екоминистерството е приело предложението на природозащитниците да се предвиди подзаконов акт в Закона да биологичното разнообразие (ЗБР) - методика за преценяване въздействието върху зона от Натура 2000.
МОСВ предлага съкращаване на срока за обявяване на заповедите за Натура 2000 зони за местообитанията, когато има дюни - до 1 година. Това обаче не решава проблема с отразяването на дюните в кадастъра.
За останалите зони за местообитанията от Натура 2000 МОСВ дори иска да удължи срока от 4 на 6 години.
Водещи
-
Правителството отлага със седмица представянето на проектобюджетите
Новият срок е 21 февруари
13.02 | 20:00
-
Паника от евентуално цунами в Турция
Преди дни Егейско море се отдръпна навътре, оголвайки суша, обмислят евакуация
13.02 | 19:30
Най-четени
-
Мъж беше нападнат до НДК, задържаните са криминално проявени (ОБНОВЕНА)
Все още се изяснява какъв е поводът за агресията
13.02 | 15:00
-
Столична община мобилизира 75 снегопочистващи машини за справяне със зимната обстановка в столицата
Специален режим на Витоша
13.02 | 08:54
-
Борисов: Ние сме за пазарна икономика, пазарът определя цените, всеки има да прави бойкоти, каквито иска
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира пред медиите бойкота на хранителните вериги днес.
13.02 | 10:30
-
Журналистът коментира първия контакт между Тръмп и Путин
"След първия официален разговор на Тръмп с Путин пред Украйна се очертаха три основни...
13.02 | 10:45