Многогодишните растения срещу парниковия ефект 01.03 | 12:49

Ефектът идва от по-интензивното изпарение на влага от повърхността на растенията

От Елена Коцева

Използването на многогодишни растения за производство на биогорива в централните региони на Северна Америка ще доведе до намаляване на локалните температури с 1 градус по Целзий.

В това се уверени авторите на изследване, публикувано в списание Proceedings of the National Academy of Sciences.

Използването на култури за производство на биогорива, подобно на царевицата, в момента не се налага още като икономически перспективно, тъй като довежда до конкуренция с производството на храни. Това от своя страна води до ръст в цените на продуктите.

Все още се търсят алтернативни източници на горива, затова учените с ръководител Матей Джеорджеску от университета в Аризона утвърждават, че е значително по-изгодно да се използват многогодишни растения и треви като Miscanthus giganteus или просото от вид Panicum virgatum.

Тези култури са разпространени на територията на Северна Америка, където за тях са подходящи климатичните условия. Според анализа допълнителните количества влага в атмосферата, които многогодишните растения е възможно да задържат, ще е достатъчно, за да се намалят локалните температури с до 1 градуса.

Ефектът идва от по-интензивното изпарение на влага от повърхността на почвата и целогодишния растеж на растенията. Именно допълнителното количество на парата във въздуха ще намали температурата, повишена вследствие на концентрацията на парникови газове в атмосферата.

Това е ефект, който би имал сериозно отражение върху цялата екосистема в региона, включително и да компенсира част от парниковия ефект.

"До този момент изследванията са посветени преди всичко на влиянието на биогоривото на климата, но с акцент върху циркулацията на въглеводорода. Ние се опитахме да погледнем на проблема по-широко и да преместим гледната точка. Важно е това, че знаем, че управлението на ландшафта и селскостопанското производство също може да влияе на климата", коментира Джеорджеску.

Водещи

Най-четени