Биогоривата в ЕС с критерии за устойчиво производство 19.07 | 15:42

Сред тях са гаранции, че при отглеждането на енергийните култури няма нарушени екосистеми

От Деляна Петкова

Европейският съюз (ЕС) си е поставил целта до 2020 г. да бъде постигнат дял на възобновяемата енергия в транспортното енергопотребление, възлизащ на минимум 10%. В случаите, когато за постигането на тази цел се използват и биогорива, те трябва да съответстват на редица изисквания за устойчиво развито производство.

Биогоривата могат да представляват екологосъобразен заместител на фосилните горива, коментират учените. Широкото навлизане на тези гоирва обаче не бива да е за сметка на тропическите гори и богатите на въглерод торфища. Те не бива да се превръщат в плантации за маслени палми и захарна тръстика.

Отглеждането на "енергийни" растения не трябва да нарушава биологичното разнообразие, съобщават от Брюксел. Също така, трябва да бъде гарантирано, че използваните в ЕС биогорива осигуряват реални намаления на емисиите на парникови газове в сравнение с фосилните горива.

Производителите на биогорива и вносителите в ЕС имат възможност за избор как да доказват спазването на тези изисквания за устойчиво развито производство — чрез национални схеми, или като се присъединят към някоя призната от Европейската комисия доброволна схема.

От Европейската комисия провериха изчерпателно схеми по отношение на изискванията за устойчиво развито производство на биогоривата. След като се увериха, че дадена схема адекватно съответства на Директивата за възобновяемата енергия, от Комисията я признаха за срок от пет години.

Чрез схемата се верифицира къде и как са произведени съответните биогорива. Ако правилата на доброволната схема са спазени, схемата може да издаде сертификат за съответния продукт.

Ето и седемте схеми, които бяха признати от ЕК днес (19 юли):

- ISCC (германска схема, финансирана от държавата, обхващаща всички видове биогорива);

- Bonsucro EU (инициатива на принципа на кръглата маса, отнасяща се за биогоривата, произведени от захарна тръстика, главно с бразилски произход);

- RTRS EU RED (инициатива на принципа на кръглата маса, отнасяща се за биогоривата, произведени от соя, главно с бразилски и аржентински произход);

- RSB EU RED (инициатива на принципа на кръглата маса, обхващаща всички видове биогорива);

- 2BSvs (френска отраслова схема, обхващаща всички видове биогорива);

- RSBA (отраслова схема на корпорацията Abengoa, обхващаща нейната верига на доставки);

- Greenergy (отраслова схема на дружеството Greenergy, обхващаща етанол, произвеждан от захарна тръстика с бразилски произход).

Това признаване е валидно пряко в 27-те страни членки на ЕС.

Понастоящем Европейската комисия е в процес на обсъждане и с други доброволни схеми как те биха могли да подобрят своето ниво, за да съответстват на изискванията за устойчиво развито производство на биогоривата.

За да могат да получават държавна подкрепа и да се отчитат в рамките на изпълнението на задължителните национални цели в областта на възобновяемата енергия, използваните в ЕС биогорива — независимо дали са местно производство или са вносни — трябва да отговарят на критериите за устойчиво развито производство.

Целта на тези критерии е да се предотврати превръщането на райони с високи въглеродни запаси и висока степен на биоразнообразие в селскостопански площи за отглеждане на суровини за биогорива.

Това на практика означава, че ако биогоривата са произведени от селскостопански култури, отгледани на земи, които преди са представлявали дъждовни гори или естествени пасища с уникална екосистема, производството на тези биогорива не може да се смята за устойчиво развито.

Освен това е необходимо сумарните емисии на парникови газове от цялата верига на производството им да бъдат с поне 35% по-малки в сравнение с емисиите от заместваните фосилни горива. Този праг в бъдеще ще се увеличава, допълниха от ЕК.

Водещи

Най-четени