Намаляваме парниковите емисии с почти 45 млн. тона 23.05 | 14:09
Вече е ясен Третият национален план за действие по изменение на климата

На днешното си редовно заседание правителството одобри Третия национален план за действие по изменение на климата 2013-2020 г.
Основна стратегическа цел на плана е да очертае рамката на действия в областта на изменение на климата за периода 2013-2020 г., като се анализират и отчитат както международният контекст и новите реалности на глобалната политика в тази област, така и ангажиментите на ЕС, отразени в приетото в края на 2008 г. на най-високо политическо ниво (от Европейския съвет и от Европейския парламент) законодателство.
Заложените политики и мерки за постигане на целите на страната по отношение изменението на климата са представени по сектори. Те са съобразени с потенциала на националната икономика за намаляване на емисиите на парникови газове.
Процесът на избор на конкретните мерки във всеки сектор включваше съгласуване със съответните правителствени институции, консултации с представители на бизнеса, неправителствени организации и академични среди, а получените бележки и мнения, свързани с предложените политики и мерки, са взети под внимание.
След конкретизиране на политиките и мерките по сектори е направен икономически анализ на възможността за предприемането им. Оценено е ефективното намаление на емисиите на парникови газове без необходимост от намаление на производството и потреблението, т. е. на основа на базовия сценарии за развитие на икономиката на страната до 2030 г.
Заложените в Плана мерки включват изпълнение както на действащи (към 2012 г.), така и на предвидени (до 2020 г.) стратегии и секторни политики. Общият ефект от мерките по сектори, изразен в очаквано намаляване на емисиите парникови газове до 2020 г., се изчислява на 44,832 млн. тона еквивалент на въглероден диоксид.
Схема за търговия с парникови газове
Също днес Министерският съвет прие и списъка с инсталациите на българска територия, които участват в Схемата за търговия с квоти емисии парникови газове (ETS) от 2013 година нататък.
Предварителните количества безплатни квоти са определени на базата на хармонизирани правила за разпределяне, валидни за целия Европейски съюз, както и на верифицирани данни, подавани от операторите.
Количеството разпределени квоти е предварително, тъй като подлежи на проверка и одобрение от ЕК. В случай че квотите, докладвани от всички държави-членки, надвишат тавана от емисии на парникови газове, определен за Общността, ЕК ще изчисли междусекторен коригиращ фактор, който ще бъде приложен за всички инсталации в целия Европейски съюз и разпределените им безплатни квоти ще бъдат намалени.
Водещи
-
Средновековоне пророк предсказва край на света след смъртта на папа Франциск
Апокалипсисът ще настъпи по времето на последния папа, който предстои да бъде избран сега,...
21.04 | 17:40
-
Кои кардинали са с най-големи шансове за наследник на папата
Вижте кой ще изпълнява длъжността духовен глава на Ватикана до избора на следващия
21.04 | 17:00
-
Третият Ерген избрал астрожката на финала?
Не е ясно дали след края на риалитито двамата са заедно
21.04 | 16:40
Най-четени
-
Започва Светлата седмица
Днес е Светли понеделник, вижте какво се прави, а какво е забранено през всеки от дните й
21.04 | 09:00
-
Богомолци последваха чудотворната икона от Бачковския манастир
Всяка година на Нтория ден от Възкресение се прави литийно шесвие в нейна чест
21.04 | 11:00
-
Наръгаха в корема 30-годишен мъж в Търговище
Приятелите на пострадалия готвят протест във вторник
21.04 | 09:45