Обещано: Общината ще измие цяла София 13 пъти догодина 18.11 | 17:49
Бюджетът на столицата за чистота през 2016 г. надхвърля 60 млн. лв.
През 2016 г. абсолютно всички улици в София ще бъдат измити 13 пъти. Това обеща столичният кмет Йорданка Фандъкова, която даде пресконференция със заместниците си по околна среда Мария Бояджийска и по бюджета Дончо Барбалов по план-сметката за чистотата през следващата година.
"И големите улици и булеварди, и малките улици, ще бъдат цялостно измити 13 пъти през 2016 г.", увери Фандъкова.
За сравнение тази година големите булеварди и улици, по които се движи основният автомобилен трафик и градският транспорт, се измити само 3 пъти, а малките – само 2 пъти. Целта е намаляването на количеството фини прахови частици във въздуха - проблем, за който многократно Европейската комисия е сезирала страната, че ще започне наказателна процедура.
41,08 млн. лв. - с 8 млн. лв. повече спрямо 2015 г., са средствата, предвидени за лятно почистване на столицата догодина, а за зимното почистване са 20 млн. лв. От 3,5 млн. на 4 млн. лв. пък се увеличават парите за почистване в междублоковите пространства, съобщи Фандъкова, като изтъкна, че така изпълнява предизборния си ангажимент към жилижните квартали.
Също така таксата смет няма да бъде увеличавана, като по-големите разходи за чистота ще бъдат осигурени от т.нар. недобори - задължения за такса смет от минали години, уточни Барбалов. Обикновено това са около 30 млн. лв. годишно. Общо за догодина средствата са 24 -25 млн. лв. повече спрямо 2015 г.
Още 1 млн. лв. се очаква да постъпят и от продажба на електроенергия от започналия работа завод за отпадъци, рециклируеми боклуци и продажба на компост, каза Бояджийска. Има изисквания към към фирмите по чистотата за повече техника, включително за машинно чистене на тротоари от сняг и от отпадъци през топлите месеци. За тях са предвидени по-високи санкции при неизпълнение на ангажиментите, а при трикратно нарушение договорът им с общината ще бъде прекратяван.
Общината ще отвори в София три пункта за предаване на големи битови отпадъци, като мебели и бяла и черна техника. Те ще са на двете площадки, на които в момента се сепарират отпадъци - в близост до Северната скоростна тангента, както и в Суходол.
Междувременно продължава рекултивацията на стари сметища, намаляването на депонирането на отпадъци, което ще понижи и разходите по това перо, въпреки че държавната такса расте всяка година. Също така се очаква през март заводът за отпадъци да заработи в пълен капацитет, защото в момента все още е в експериментален период. Предвидени са средства за догодина и за обработката на RDF гориво към "Топлофикация - София".
Водещи
-
Плашещо пророчество за 2025 в наш „Вечен календар“ от 1860 година
Тайнственото писание се пази до границата ни със Сърбия
01.01 | 18:00
-
За здраве: Смели варненци посрещнаха утрото на 1 януари в студената море (СНИМКА)
Температурата на морската вода е 8-9 градуса
01.01 | 17:40
-
Киселова: Новата година идва с наследени проблеми
01.01 | 17:00
Най-четени
-
Честита Нова година!
01.01 | 00:01
-
Днес е Васильовден: Сурвакари гонят злите сили
Вижте какво се прави и кой празнува Имен ден
01.01 | 10:00
-
Патриарх Даниил: През 2025 да се помирим с Бога
01.01 | 12:20