Отпадъците могат да се окажат и "златни" 16.04 | 18:04
В България рециклирането не е много разпространено - между 83% и 96% от боклуците отиват на депата
Държавите членки с най-добри резултати рециклират до 70% от отпадъците и практически не погребват нищо в депа, докато други все още депонират над три четвърти от отпадъците си.
Така отличниците успяват да превърнали отпадъците от проблем в ресурс. Къде сме ние, както често се питаме. В България рециклирането не е много познато. Основният метод за справяне с боклуците си остават депата - между 83 и 96% от боклуците се изхвърят на депа за отпадъци.
За сравнение Белгия, Дания, Германия, Австрия, Швеция и Холандия депонират по-малко от 3% от битовите си отпадъци.
У нас в депата попадат основно неопасните отпадъци от производството и битовите отпадъци, показват данните на Европейската комисия. Оттам допълват, че за справяне с боклуците общините събират такса "смет", която се използва за извозване на боклуците до депата и почистването на населените места.
А рециклирането носи сериозни печалби. Доказват го и цифрите на статистиката в ЕС - през 2008 г. отраслите, свързани с управлението и рециклирането на отпадъци в ЕС, са имали 145 милиарда евро оборот и около 2 милиона работни места.
Пълното спазване на политиката на ЕС в областта на отпадъците би могло да създаде още 400 000 работни места в рамките на ЕС, както и допълнителен годишен оборот, възлизащ на 42 милиарда евро.
В доклада си от ЕК наблягат на факта, че комбинация от данъци и забрани по отношение на депонирането и изгарянето, схеми за отговорност на производителите и схеми за плащане въз основа на принципа "плащаш повече, ако изхвърляш повече" се оказват най-ефективните инструменти в целия ЕС за пренасочване на потоците отпадъци към по-устойчиви пътища.
Поради това и от Комисията препоръчват тези икономически инструменти да бъдат въведени по-широко във всички държави членки, ако ЕС иска да постигне целите, определени в Пътната карта за ефективно използване на ресурсите.
Основната цел на пътната карта е нулево депониране, максимално рециклиране и повторна употреба, както и ограничаване на енергийното оползотворяване до неподлежащите на рециклиране отпадъци.
Добрите практики от държавите членки за най-добрия начин за подобряване на управлението на отпадъците показват, че това става основно при съчетаване на следните инструменти:
- Данъци и/или забрани по отношение на депонирането и изгарянето — резултатите от проучването са недвусмислени: процентите на депониране и изгаряне са намалели в страните, където разходите за депониране и изгаряне са се увеличили вследствие на забрани или данъци;
- Схемите за плащане въз основа на принципа "плащаш повече, ако изхвърляш повече" се оказаха много ефикасни за предотвратяване на образуването на отпадъци и за насърчаване на гражданите да участват в разделното събиране на отпадъци;
- Схемите за отговорност на производителите дадоха възможност на няколко държави членки да събират и преразпределят средствата, необходими за подобряване на разделното събиране и рециклирането. Разходната ефективност и прозрачността обаче силно се различават в отделните държави членки и при различните потоци отпадъци, затова е необходимо внимателно планиране и наблюдение на тези схеми.
Водещи
-
Облачността намалява, следобед грейва слънце
Максималните температури ще са по-високи от вчерашните и ще са между 11°С-14°С в цялата страна
18.11 | 08:00
-
Извънредно! Работник загина, още 4 са пострадали при рухване на скеле в София
И петимата са от Кюстендил
17.11 | 19:09
Най-четени
-
Облачността намалява, следобед грейва слънце
Максималните температури ще са по-високи от вчерашните и ще са между 11°С-14°С в цялата страна
18.11 | 08:00
-
Чака ли ни режим на тока? Експерти от БЕМФ алармират за енергийна криза
Те излязоха със специална декларация
17.11 | 16:00
-
Извънредно! Работник загина, още 4 са пострадали при рухване на скеле в София
И петимата са от Кюстендил
17.11 | 19:09
-
Политолог: Няма нужда от "санитарен кордон" около Пеевски
Той сам по себе си е изолиран, никой в политически план не иска да работи с него
17.11 | 11:00