Природозащитници поискаха да участваме в ОВОС на турски АЕЦ 25.04 | 15:48

Един от проектите предвижда строеж на АЕЦ на 5 км от границата ни с Турция

От Ивайло Ачев

Участие на България в процедурата за Оценка на въздействието върху околната среда в проекта за строеж на турската АЕЦ "Аккую" поискаха няколко природозащитни организации, сред които личат имената на "Грийнпийс", "БелеНЕ" и "За Земята". Процедурата вече стартира - през месец март тази година.

Според писмо на природозащитниците, изпратено до министъра на околната среда и водите Нона Караджова и до министъра на външните работи Николай Младенов, България трябва да има думата по проекта заради факта, че Турция е силна земетръсна зона и през последните години при южните ни съседи имаше няколко много мощни труса, които взеха стотици човешки жертви.

Природозащитниците твърдят, че след като Турция иска да влезе в ЕС, то е редно и България да действа по европейски и да поиска от Анкара да има обществено обсъждане за проект, който може да има последици за околната среда.

Сериозен аргумент за участието на България в ОВОС на АЕЦ "Аккую" е и факта, че тя ще се строи в близост до разлома Ечемиш – Средиземно море. Освен това реакторите ѝ ще бъдат руските VVER-1200, а аварийната им система е давала дефект при инциденти – в унгарската централа "Пакс 2" например.

Освен АЕЦ "Аккую", Турция обяви намерение за строеж на още две централи – в Синоп, Черно море и край Инеада, на 5 километра от българо-турската граница с Резово. Редно е и по тези проекти България да има думата, считат природозащитните организации.

Водещи

Най-четени