Проучване: Близо ¼ от българите се стараят да намаляват отпадъците 26.03 | 14:53

26% признават, че не се интересуват от прилагането на екомерки

От iNews.bg

36,4% от българите се въздържат от употреба на найлонови торбички, 37,4% избягват за използват пластмасови бутилки, чаши, чинии и др., а 38% смачкват пласмасовите бутилки, за да заемат по-малко място в контейнерите. 26% от сънародниците ни обаче признават, че не прилагат никакви мерки за намаляване на отпадъците. Това сочат данните от национално представително изследване, изготвено от агенция "Екзакта" по поръчка на на ОПОС 2014-2020, съобщиха от Министерството на околната среда и водите (МОСВ).

Проучването е направено преди старта на образователната кампания на МОСВ "Яко е да си еко", насочена към оформяне на екологична култура сред подрастващите. Тя цели и популяризиране на мерките за чиста околна среда на екомедомството, изпълнявани чрез новата оперативна програма.

Интересни са и данните за мерките, които българите прилагат във всекидневието си и които водят до намаляване на замърсяването на въздуха. 58,5 на сто казват, че ходят пеш, 25,3% използват сухи вместо мокри дърва за отопление. 17,7 на сто целенасочено използват градски транспорт вместо личния си автомобил, а 15,8% заменят автомобила с велосипед. 6,6% казват, че използват въглища с ниско съдържание на сяра и пепел. 28,3 на сто от българите заявяват, че не прилагат мерки за намаляване на замърсяването на въздуха.

Сред най-сериозните екологични проблеми българите посочват изсичането на горите, липсата на залесяване, умишлените палежи, замърсяването на въздуха, незаконните сметища, липсата на достатъчно екологично съзнание у хората

Най-голям процент от българите – 49,7%, смятат, че проблемите със замърсените територии в България се дължат на липсата на култура у хората. Сходен е резултатът и на въпроса кой е основният виновник за замърсените територии – 47,2% посочват, че вина за това имат традициите и културата на хората у нас.

11% пък смятат, че основният замърсител на природата ни е индустрията. 4,5 на сто посочват като основен виновник слабия контрол от страна на компетентните институции, а 3,1% – вредните газове от автомобилите.

Водещи

Най-четени