Ски писта или музей на излишните технологии на мястото на АЕЦ "Белене"? 05.04 | 21:00

Еколози показаха какво може да се прави с площадката

От Ивелина Георгиева

Площадката на АЕЦ "Белене" да стане курортен комплекс за зимни и летни спортове, на открито и закрито. Това е едно от основните алтернативни предложения избрани след конкурс "Площадката на Белене – нова надежда" през януари 2012 г, иницииран от националното движение "АЕЦ БелеНЕ".

След провеждането на конкурса бяха избрани четири основни проекта, които ще бъдат предложени на правителството.

Предложението за проект за курортен комплекс в рамките на зимната инфраструктура включва изграждането на ски писта, трасе за ски бягане, бобслей пързалка, екстремен парк за ски скокове и сноуборд, пързалки за хокей на лед, фигурно пързаляне и кърлинг, посочи Деница Йоцова от "Грийнийс – България".

Обосновката на еколозите, предлагащи проекта е, че българските планини са сериозно застрашени от нерегламентирани строителни дейности за изграждане на нови ски писти. Има повишения интерес на инвеститорите към развиване на подобен тип печеливша туристическа дейност.

Площадката на АЕЦ "Белене", чиито основи вече са положени, отдавна е нарушила екологичното равновесие в района и в момента представлява територия с нарушен характер. Проекти, които предвиждат изграждането на мащабна инфраструктура за нов тип дейност, би следвало да се разполагат именно на подобни терени, смята Йоцова.

В рамките на лятната инфраструктура за туризъм на терена на "Белене" се предвиждат екстремни и приключенски спортове на открито като катерене на изкуствена стена, пейнтбол игрище, мотописта, картинг, въжена градина и други.

Всичко това ще допринесе за развитието на туризма в България, коментира Деница Йоцова.

Не е задължително площадката на АЕЦ "Белене" да бъде използвана само за енергийни проекти, има възможност за реализация на много други идеи, заяви от своя страна Петко Ковачев от ПП "Зелените".

Разгърнатата застроена площ и нарушените терени могат да бъдат преобразувани в алтернативен "технологичен" туризъм, предлагат зелените.

Второто предложение в идейния конкурс е площадката да стане музей на излишните технологии под наименованието "Обсолей". Разгърнатата застроена площ и нарушени терени може да бъде оставена в настоящото си състояние като част от цялостната визия на уникален за Източна Европа туристически атракцион и исторически паметник.

Върху него могат да бъдат изградени отделни инсталации, демонстриращи изведени от употреба промишлени технологии, ресурсно-интензивни и замърсяващи производства, както и неустойчиви битови практики характерни за XX и началото на XXI век.

Някой от идеите за българския "Обсолей" са панорамна зала на ядрените катастрофи с експонати от Чернобил, Фукушима и Хирошима, изложбено хале с фокус върху историята на двигателя с вътрешно горене, пътека-лабиринт, изпълнена като макет на интегрална схема, чиито стени са пресовани електронни отпадъци и др. Има идея гостите да бъдат разхождани от говорещ робот, модел на анимационния герой Уол-И.

Друго идейно предложение е да се изгради "Слънчева дунавска магистрала", която да тръгне от Белене и да ангажира всички държави по поречието на Дунав. Така Белене може да се превърне в отсечка от Европейската соларна магистрала, предположи Петко Ковачев.

Производствена база за ВЕИ технологии е четвъртото идейно предложение в конкурса " Площадката на Белене – нова надежда" .

Добър вариант е да се даде площадката на фирми, които произвеждат оборудване, свързано с използването на ВЕИ, смятат екоорганизациите.

Конкурсът е само за идейни предложения, а целта -  да бъде провокирана дискусия, посочи Деница Йоцова. В тази връзка проектите нямат анализи и подробни разчети колко ще струват. Те ще бъдат представени на Министерския съвет, на Министерството на околната среда и водите, както и на община Белене, които да направят официален конкурс, за да може някой от проектите да спечели и да бъде реализиран.

Водещи

Най-четени