Софиянци ще избират осветлението в Борисовата градина 27.02 | 15:41

По алеите ще бъдат монтирани различни видове осветителни тела, като целта е жителите да изберат кой е подходящият тип светлина

От Кремена Бедерева

Средната мощност на едно осветително тяло в София е 120 вата. Това стана известно на провеждащата се среща между градове-партньори на българската столица по проекта "Плюс: Стратегии за публично осветление за устойчиви градски пространства", финансиран по програма "Интеррег 4С".

В доклада за самооценка на София, с който БТА разполага, се посочва, че върху 80 хиляди светлинни точки светят общо 82 950 тела, като от тях малко над 65 хиляди са уличните лампи, а близо 18 хиляди - лампите в парковете и градините.

Други 1 000 са осветителните тела под формата на прожектори и декоративно осветление. Столичната община обмисля да даде възможност на гражданите на София да се запознаят с предложенията за улично осветление и осветителни тела.

По алея в Борисовата градина ще бъдат монтирани тестово различни видове осветителни тела, като целта е жителите да изберат кой е подходящият тип светлина и се установи какво са техническите показатели на съответните осветителни тела в различните атмосферни условия на открито. Примерът е заимстван от естонската столица Талин.

В срещата, която се провежда в София участват представители на местната власт от Бирмингам, Талин, Бургос, Айндховен, Ница, Лион, Лайпциг, Яш, Басано. Форумът е под формата на разговори с представители на местната власт в София, резултатите от който ще бъдат обобщени.

В доклада за самооценка на София се посочва още, че от близо 58 хиляди стълба, върху които има лампи, над 35 хиляди са собственост на общината, над пет хиляди са собственост на "Столичен електротранспорт", а почти 17 хиляди - на ЧЕЗ. По-голямата част от уличните стълбове са от стомана и бетон, а от дърво има в защитени от "Натура 2000" райони.

Най-ниските са с височина шест метра, а най-високите, където има улично осветление - 22 метра. Най-голям е делът на стълбовете за улично осветление на възраст над 20 години. Годишното време за работа на уличното осветление е между 3 900 и 4 200 часа. Според документа общината предвижда да намали с една пета консумацията на енергия от уличното й осветление чрез подмяната с по-ефективни осветителни тела до 2020 година.

За миналата година за улично осветление в София са изконсумирани 41 595 079 мегаватчаса. Изследване на общината за потенциалните възможности от възобновяеми енергийни източници на нейна територия сочи, че от слънчева енергия могат да се добиват 28 242 464.6 мегаватчаса на година, от геотермална - 276 728.9 мегаватчаса, а от биомаса - 6 167.6 мегаватчаса.

Столичната община планира въвеждане на метални халогенни лампи, което ще увеличи ефективността на уличното осветление с 20 на сто в сравнение с най-често използваните натриеви лампи. Металните халогенни лампи ще бъдат най-широко използвани за осветяване на централните градски улици и булеварди.

Според оценката уличното осветление в София работи най-дълго - като времетраене и мощност от това в останалите градове в страната. Наблюдения сочат, че заради подобреното улично осветление с месец е удължен летният сезон за ресторантите на открито (от средата на септември до средата на октомври) и удължено работно време на други търговски обекти.

Според официалната статистика над 1 000 са работещите до 22.00 и до 24.00 ч. През юни в рамките на финансирания от общинския бюджет фестивал "София дизайн уик" ще се състоят две прояви, свързани с публичното осветление - нощ на светлината в паркова среда и дизайнерска работилница за светлинни инсталации.

Водещи

Най-четени