Със 70-80% намалява употребата на най-тънките торбички 19.10 | 13:14
Тези пликчета са сред основните замърсители на околната среда
От началото на октомври в сила влезе наредба, чиято цел ограничава употребата на тънките полиетиленови торбички, които са едни от големите замърсители на околната среда. На пресконференция на Българска асоциация "Полимери" стана ясно, че целта е постигната – употребата на тези торбички намалява със 70-80%.
Обект на наредбата са торбичките с дебелина до 15 микрона, като продуктовата такса за тях е 15 стотинки. Над тази дебелина продуктова такса не се дължи.
Хората не знаят, но суровината за тези толкова тънки торбички е скъпа, а те много лесно се рециклират. Необходимо е обаче, разбира се, пликчетата първо да бъдат събирани, коментира изпълнителният директор на асоциацията Антоанета Перникова.
Управителят на "Мегапорт", един от производителите на торбички, Александър Владимиров обясни, че производството на тънките торбички е много трудно, но за сметка на това се рециклират многократно – до 27 пъти с малко добавяне на свеж полиетилен.
По време на пресконференцията в пресклуба на БТА днес беше повдигнат и още един проблем – рециклирането на продукти у нас. В България не се прави повторна преработка на нито един продукт – не само на пластмасите. Почти всички производители на торбички могат да рециклират и го правят – с вносна "суровина".
Колкото и парадоксално звучи – внасяме бали с продукти за рециклиране от Саудитска Арабия, коментира Йордан Вълков от "Еднократна употреба". Проблемът при събирането на пластмаси е, че различните видове не могат да се смесват, т.е пликове, пластмасови шишета и т.н трябва да се съберат отделно. "И в Саудитска Арабия, където не дават на жените да шофират, събират разделно."
Вълков коментира също, че хартиените торбички не са решение на проблема, защото тяхното производство е 5-6 пъти по-енергоемко. "Така, те пак съсипват околната среда, въпреки че по-лесно се разграждат."
От БАП обърнаха внимание още, че са поискали от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) да има гратисен период за проверка дали се изпълняват предписанията в наредбата. Целта е малките търговски обекти, които са се запасили с такива торбички, да ги продадат.
Имаме сигнали обаче, че са извършвани проверки от хора, които са се представяли за инспектори и са заплашвали собствениците на търговски обекти със солени глоби. От Асоциацията предположиха, че в случая става дума за псевдопроверители.
Водещи
-
Румен Петков: Новото правителство има толеранс от минус 2 седмици
Нямаме политическо коалиционно споразумение, допълни той
18.01 | 18:02
-
Левон Хампарцумян: Светът в момента е в ремонт
Топ финансистът направи интересен коментар за новата управляваща коалиция, завръщането на...
18.01 | 18:00
-
"Файненшъл таймс": Желязков ще води правителство с проруската БСП
"Евроатлантическата програма е сред основните приоритети“, каза говорител на Желязков за...
18.01 | 17:40
-
Доналд Тръмп пусна своя Meme криптомонета $TRUMP
Обявена само дни преди втория му мандат като президент на Съединените щати, пазарната...
18.01 | 17:28
Най-четени
-
Икономист: Еврозоната остава мираж поне още 2 години
Поскъпването в магаизните е осезаемо, каза Стоян Панчев
18.01 | 12:20
-
ТikTok спира работа на територията на САЩ в неделя
18.01 | 11:40