13 години от живота на черна дупка (ВИДЕО) 24.08 | 10:55

Засне ги знаменитият космически телескоп "Хъбъл"

От Антония Михайлова

Астрономите съставиха видео от снимки, направени от космическия телескоп "Хъбъл" за 13 години наблюдения. Изображенията показват как черната дупка в центъра на галактиката М87 изхвърля струя разтопен газ с дължина 5000 светлинни години.

Свръхмасивните черни дупки съществуват в центъра на всяка галактика. За разлика от черните дупки, възникващи при колапс на звезди, тяхната маса е няколко милиона пъти по-голяма от слънчевата. Те периодично поглъщат звезди, други небесни тела и газ, като изхвърлят захванатата материя във вид на джетове – лъчи нагрята плазма, движеща се със скорост, близка до тази на светлината.

"Анализирахме данните, събрани от "Хъбъл" за няколко години наблюдения на спиралната струя на плазмата, която изхвърля относително близка до нас черна дупка, и това позволи да видим много детайли. Единствената причина, поради която успяхме да видим газа в движение, е, че той се движи много бързо", пояснява Ейлин Мейер от университета "Джон Хопкинс" в Балтимор.

Мейер и колегите й анализирали 400 снимки на черната дупка в центъра на галактиката М87, направени от "Хъбъл" в периода от 1995 до 2008 г. Учените за първи път видели, че газът се движи по спирала, образувайки конус, разширяващ се от черната дупка. Такъв характер на движението служи като доказателство, че плазмата се движи по линиите на магнитното поле, които се разтеглят от въртящия се акреционен диск, заобикалящ черната дупка.

За движението на газа по спирала свидетелства сгъстеният газ във форма на зигзаг във външната част на струята и разположението на още няколко други газови образувания.

Галактиката М87 се намира в съзвездието Дева в центъра на куп от около две хиляди галактики, разположени на 50 милиона светлинни години от нас. Масата на черната дупка в центъра на М87 надвишава слънчевата няколко милиарда пъти, пояснява РИА Новости.

Водещи

Най-четени