Астрономите обявиха Фомалхаут за тройна звезда 05.10 | 13:00

Системата се намира на 25 светлинни години от Земята

От Антония Михайлова

Астрономи установиха, че известна по-рано звезда в околностите на бялата звезда Фомалхаут се явява част от нейната система, което прави Фомалхаут тройна звезда, се казва в статия, публикувана в Astronomical Journal.

"Забелязах третата звезда преди няколко години, когато съставях схема на движението на звездите в околностите на Фомалхаут за друго изследване. Необходимо беше да събера повече данни и екип от съавтори с техните данни, за да проверим може ли звезда с такива свойства да бъде трети член на системата Фомалхаут", пояснява водещият автор на Статията Ерик Мамаек от Рочестърския университет (САЩ).

Мамаек и колегите му анализирали резултатите от наблюденията на звездата и определили скоростта на нейното движение и разстояние до Земята. Това им позволило да я определят като червено джудже с името Фомалхаут С, известно по-рано като LP 876-10. Още една звезда в системата – Фомалхаут В – е оранжево джудже.

Учените доказали също, че Фомалхаут А има достатъчна маса (около две слънчеви маси), за да задържи около себе си малката Фомалхаут С, независимо че разстоянието между тях е 158 пъти по-голямо от разстоянието между Земята и Слънцето.

Ако погледнем звездите от Земята, Фомалхаут С ще се изглежда доста далече от Фомалхаут А. Астрономите го обясняват с това, че системата Фомалхаут се намира относително близко, на 25 светлинни години от Земята. Ако звездите бяха по-далече от нашата планета, те биха ни се стрували по-близо една до друга. Голямото разстояние между тях досега пречело на астрономите да ги идентифицират като част от една звездна система.

Фомалхаут А се отнася към младите и ярки звезди на небето над Южното полукълбо, разположени относително близо до Земята. Тя е около 18 пъти по ярка от Слънцето и по-гореща от него. Преди няколко години астрономите откриха екзопланета около Фомалхаут. Поради необичайната си орбита след 20 години тя може да се сблъска с астероидите от газово-праховия диск, заобикалящ Фомалхаут, пояснява РИА Новости.

1063121

Водещи

Най-четени