Бъдещите соларни панели ще бъдат отпечатвани? 03.06 | 16:50
Нови полупроводникови слоеве обещават експлозивно развитие на соларната технология
Екип от изследователи от университета в Чикаго и националната лаборатория Аргон към американското министерство на енергетиката (DОЕ) са демонстрирали метод за производството на по-евтини полупроводникови слоеве за соларни клетки, информира сайтът на сп. "Нейчър".
Неорганичните нанокристални слоеве, създадени чрез разпръскване на нов тип колоидно "мастило", притежават необходимата електронна мобилност. Те могат да бъдат стъпка към разрешаването на фундаменталните промени на сегашната соларна технология, коментират учените.
"При съществуващата соларна технология ако искате да добиете значителни количества електричество, трябва да построите огромни инсталации, разположени върху много квадратни километри", обяснява ръководителят на екипа Дмитри Тапалин. Тъй като производството на сегашните слънчеви клетки, базирани на силиция, е скъпо и вредно за околната среда, тези системи няма да бъдат финансово изгодни върху големи площи. Предизвикателството пред учените е да намерят начин да произвеждат огромни количество панели, които са едновременно евтини и ефективни.
Една от възможностите за създаването на подобни икономични системи, е те да бъдат отпечатвани, подобно на вестниците. Учените от университета в Чикаго са се спрели точно на този вариант.
Соларните клетки разполагат с няколко слоя от различни материали, поставени един върху друг. Екипът се е фокусирал върху най-важния слой, който улавя слънчевата светлина и я преработва в електричество. За да е ефективен този слой трябва да може да произвежда лесно положителни и отрицателни електрически заряди и в същото време да ги пренася безпроблемно до проводниците под себе си.
Много от методите за производството на полупроводници изискват високи температури, но по-евтиния подход, избран от изследвалите, е те да се правят в разтвор, което изисква разтворими изходни вещества.
За тази цел екипът разработил нужния разтвор, използвайки квантови точки – малки полупроводникови зрънца, които били залепени заедно посредством специални молекули.
Процесът на отпечатване на новия филм върху гъвкава основа изисквал нагряване от едва 200ºC – температура, много по-ниска от температурите, необходими за производството на силициевите соларни клетки. В резултат се получил материал с добри полупроводникови свойства, който не изразходвал големи количества енергия при производството си и бил икономически изгоден.
Водещи
-
Екип на БНТ пострада при протестите в Грузия
Над 220 души са задържани при поредната вечер на протести в Грузия
03.12 | 17:15
-
В търсене на изход от политическата криза: БСП се среща с ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и АПС
На влизане в сградата на парламента, Гуцанов уточни, че с "Възраждане" е проведен телефонен...
03.12 | 17:00
-
Болница "Шейново" вече е осъдена да плати 120 000 лева на родителите на едно от разменените бебета
Първата инстанция - Софийският градски съд, присъди 60 000 лева на майката и 40 000 лв. на...
03.12 | 16:45
-
ПП МЕЧ няма да участва нито в срещи, нито в кръгли маси с ГЕРБ!
Позицията ни по отношение на ПП ГЕРБ и "ДПС - Ново начало" е категорична още от 28 октомври....
03.12 | 16:30
Най-четени
-
Оказа се, че безработни взимат повече от работещи на минимална заплата
Хората без препитание с право на обезщетението са 40% от всички регистрирани в Бюрата по...
03.12 | 11:59
-
Кирил Петков: Значи можело
03.12 | 10:40
-
Има риск София да остане без парно. СОС свиква извънредно заседание
Това каза на пресконференция в Столичната община общинският съветник от ПП-ДБ-СС Борис Бонев.
03.12 | 13:30
-
Мобилен оператор обяви ново повишение на месечните такси
Компанията обосновава промяната с подобряване на качеството на интернет услугата и по-високите...
03.12 | 13:59