Говеждо изцяло създадено от стволови клетки 05.08 | 10:35

За първи път ще бъде дегустирано днес

От Гергана Златкова

Днес в британската столица за пръв път в историята ще бъде изядено парче месо, изцяло създадено от стволови клетки, съобщава ИТАР-ТАСС.

Парчето говеждо месо е с тегло 141 грама. То бе отгледано в университета на град Маастрихт в Холандия от професор Марк Пост.

Днес, в един от ресторантите на Лондон, чието название се пази в тайна, изкуствено отгледаното парче месо, чиято цена се оценява на 250 хиляди британски лири (около 380 хиляди долара), ще бъде изпечено и консумирано.

Отначало бе планирано култовият стек да бъде приготвен от майстор-готвача Хестън Блументал, но впоследствие ситуацията се промени.

Над тигана ще застане самият професор Марк Пост.

Отговорната мисия да дегустират историческото парче месо ще бъде поверена на двама журналисти доброволци.

Ястието е създадено от 3000 пласта изкуствено говеждо, получено от стволови клетки на едър рогат добитък, информира БТА.

Тези пластове са били съединени с култивирани по същия начин клетки и след  това са били смлени.

За да се придаде на стека обичайния вид на месо, той е бил оцветен с хранителни бои. В бъдеще специалиститепланират да създадат миоглобин, който да придава на месото характерния му червен цвят. 

Учените се надяват, че откритието им ще помогне да бъде удовлетворено растящото в цял свят търсене на телешко, овче, свинско и птиче месо. Пред журналисти проф. Пост заяви, че за производството на синтетично месо са нужни 99% по-малко земя,  отколкото за отглеждането на домашни животни, а също от 82% до  96% по-малко вода.

Освен това количеството на изхвърлените парникови газове ще се намали с 78-95%. Естествено, производствената цена на истинското месо е несравнима с тази на  първия изкуствен хамбургер.

От британската агенция за хранителни стандарти предупреждават, че преди да започне продажбата на подобен вид изкуствено месо, то трябва да бъде подложено на строга проверка и да се оцени безопасността му за здравето на хората.

Водещи

Най-четени