ЗD принтер създава човешки кости 01.12 | 13:29

Целта е един ден изкуствени човешки кости да възстановяват пострадали при тежки наранявания

От Георги Георгиев

Инженери от държавния университет във Вашингтон са модифицирали 3D принтер до степен, която им позволява да създават точни изкуствени модели на човешки кости, които един ден да се използват при възстановяване от тежки наранявания, информира BBC.

За целта принтерът използва специален материал, който максимално наподобява костната тъкан. Според учените субстанцията може да бъде добавена към увредени естествени кости и да играе ролята за основа, върху която да израстват нови костни клетки. Впоследствие материалът се разтваря от организма, без очевидни странични ефекти.

Изследователите се надяват новият метод да бъде въведен в практиката до едно-две десетилетия.

"Можете да използвате подобния на костна тъкан керамичен прах като пълнеж за изработката, на какъвто елемент нарисувате на компютъра", обяснява проф. Състима Бозе, ръководителка на проекта за изкуствени кости. Целта на учените била създаването на изкуствена основа, която постепенно да се разгражда с растежа на новата костна тъкан, допълва тя.

Екипът на Бозе е прекарал четири години в създаването на нужната субстанция. Пробивът дошъл, когато учените открили начин да увеличат двойно здравината на основния керамичен прах (калциев фосфат) чрез добавянето на силиций и цинков оксид.

Модифицираният 3D принтер изработва изкуствената костна основа като нанася тънки слоеве от полимерна спойка върху керамичния прах, като всеки слой е дебелина наполовина на тази на човешкия косъм. Процесът се повтаря до оформяне на костта, която впоследствие се изсушава, почиства и изпича при температура от 1250°C.

Към момента тестовете на новата технология върху опитни плъхове и зайци са повече от обещаващи – върху изкуствените кости започва растеж на нови клетки в рамките на дни след поставянето им.

Това не е първият случай, в който ортопедите изследват възможните приложения на 3D принтерите. По-рано тази година хирурзи стажанти от шотландска болница също представиха технология за създаване на изкуствени кости.

Водещи

Най-четени