И на Марс вече има облаци 14.10 | 11:37

Учени създадоха марсиански облаци в излязъл от употреба ядрен реактор в Германия

От Кремена Бедерева

Учени създадоха марсиански облаци в излязъл от употреба ядрен реактор в Германия, съобщи сайтът Space.

Те са успели да го постигнат, след като са повишили влажността до 190% - почти двойно на тази, при която се образуват облаци на Земята. Откритието ще помогне за изучаването на марсианската атмосфера, пречка за което досега беше фактът, че предположенията се основаваха на това, което е известно за нашата планета.

Роувърът "Опортюнити" пръв видя високите тънки облаци на Марс през 2004 г. Те много приличаха на земните перести облаци и учените предположиха, че се състоят от воден лед. Симулацията в ядрения реактор в Калсруе, който сега се използва като камера за облаци, е целяла да бъдат разбрани по-добре условията за появата им. Досега той се е използвал само за симулация на земна среда.

За да го направят по-марсиански, учените са изтеглили от него целия кислород и са го заменили с азот и въглероден двуокис, които изграждат атмосферата на Червената планета. Тъй като тя е и много прашна, те са добавили частици с подобен размер и състав. Прахът е важен, защото на земята водните пари се струпват около него и така образуват облаци.

Учените са симулирали облаците при температура от минус 63 градуса Целзий до минус 83 градуса Целзий. Първата е най-ниската, при която се образуват облаци на Земята, а втората е като през топъл летен ден на Марс. За една седмица експерименти те са успели да създадат 10 марсиански облака, изследвали са състава и размерите с лазерни лъчи.

Шестмесечните анализи след това са показали необходимостта от висока влажност. Защо високата влажност е толкова важна, учените още не могат да обяснят. Това ще направят в по-нататъшни изследвания. Оборудването скоро ще бъде приспособено за още по-ниски температури, които са по-типични за Марс.

Най-четени