Как да накараме компютрите да мислят по-добре? 01.08 | 13:53

Решението е в моделите на мислене, превръщащи аматьорите в експерти

От Георги Георгиев

Международна група от изследователи си е поставила за цел да разбере как може да накара компютрите да мислят по-добре. За целта учените провели 10-годишно проучване на различните модели, които се използват от професионалисти в дадена област. Резултатите от тяхното изследване бяха публикувани в сп. Nature Scientific Reports.

"Целта ни е да разберем как се появяват промените в парадигмите в човешкото мислене. Тези промени стават факт при отделните индивиди, когато те подобрят своите умения в области като например математика или финанси. На ниво общества пък промените настъпват при нарастване на количеството знание и изменение на обществените нагласи", обяснява специалистът по компютърни науки проф. Тери Босомайър от австралийския университет "Чарлз Стърт".

Трудността в случая била да се измерят количествено въпросните промени. За целта учените решили да използват древната източна игра Го. Те изучили как майсторите в играта използват различни модели, за да запомнят различни стратегии и как впоследствие тези модели могат да бъдат симулирани в компютърна програма.

"Днес компютрите са доста добри при разпознаването на лица. Способностите им за обработка на глас и реч обаче са далеч от перфектните, а уменията ми за "мислене" и проява на здрав разум са направо слаби", обяснява проф. Босомайер.

Според учения една голяма разлика между човешкото мислене и сегашната компютърна интелигентност е, че за разлика от машините ние използваме голяма библиотека от модели, които сме придобили през годините. Тези модели ни предоставят бърза интуитивна възможност да схванем дадена ситуация. Учените приемат, че човек се нуждае от близо 100 хил. подобни модела, за да стане експерт в дадена област.

В случая специалистите са си поставили за цел да обхванат начина, по който хората взимат решения в реални условия без рестриктивните ефекти на експеримента. За целта те анализирали ходовете на играчите на онлайн версии на сложни игри като Го. За разлика от други сложни игри като шаха, при тази игра хората все още са много по-добри от машините. Това прави техните модели на мислене удобни за проучване.

Така учените установили, че знанията на хората търпят драматична реорганизация, когато те преминават от аматьорско на професионално ниво. "Промяната се състои не само на ниво дълбока стратегия, но се наблюдава и радикална реорганизация на ниво възприятия", коментира проф. Босомайър.

Той оприличава промяната в моделите на перцепция с придобиването на добър акцент при говорене на чужд език. За разлика от езика, при който заучените в ранното детство модели се променят много трудно, тук базисните нива на владеене на дадена материя се променят в хода на дългогодишна практика.

Изследователите смятат, че ако успеят да открият базисните модели на мислене, използвани от експертите в различни области, то те могат да послужат и за създаването на нови обучителни методики, които да подготвят експерти.

Водещи

Най-четени