Кое от научната фантастика стана реалност през 2012 г.? 28.12 | 11:00
Eто част научните постижения, за които досега бяхме чели само в книгите

За почитателите на научната фантастика винаги е било интересно да видят как "виденията” на писателите след много години вече са част от съвременната реалност.
Например описаният през далечната 1945 г. от фантаста Артър Кларк безжичен свят, който се осъществява чрез комуникационен спътник на геостационарна мрежа, е едно от нещата, които всеки използва днес.
Друг много известен писател фантаст – Айзък Азимов, често пише за хуманоидни роботи, а експериментите с тях стават все по-срещани в изследователските научни лаборатории, въпреки че е нужно още време, докато станем свидетели на робот като Р. Даниел Оливау.
Вдъхновена от тези и други писатели, телевизия Discovery Channel представя футуристичните технологии, които са станали реалност през 2012 година.
Бионични крайници
Това са специални протези, които могат да пренасочват мозъчните сигнали към електронни двигатели в протезата. Терминът "киборг" е въведен през 1960 г. от Манфред Д. Клайнс и Нейтън С. Клайн в една статия за списание "Астронавтика”. Оттогава бионичните крайници са използвани като тропа (литературен израз) в много художествени произведения - "Човек за шест милиона долара” от 1970 г., в сагата Star Trek и дори в "Междузвездни войни”.
През 2012 г. за първи път парализирана жена бе в състояние да контролира роботизиран крайник директно с мозъка си. Продължаващата работа с примати показва, че е напълно възможно да се направи мозъчно-компютърен интерфейс, който да бъде достатъчно ефективен, за да се изработи по-реалистично движение на крайниците. Бионичните крайници разбира се са много далеч от киборгите, тъй като те все още са свързани чрез външни електроди на черепа. Въпреки това тази мечта изглежда е много по-близо, отколкото беше дори преди едно десетилетие.
Квантова телепортация и комуникация
Въпреки че все още не е възможно да се телепортираме с лъч, подобно на героите в Star Trek, все пак през 2012 г. бяха поставени нови рекорди за преминаване на фотони от едно място на друго. Квантовата телепортация е направена в лабораторни условия, но разстоянията са от порядъка на няколко метра. През 2012 г. новият рекорд беше 143 км.
В допълнение към телепортирането, учените създадоха и първия квантов интернет (първата елементарна квантова мрежа). Това е само началото, но телепортирането на фотони ще даде възможност за размяна на съобщения, които не могат да бъдат хакнати или шпионирани.
За останалите върхови постижения в науката през изминалата година можете да прочетете при колегите от Econ.bg.
Водещи
-
Володимир Зеленски пътува към Турция
Само лична среща с Путин ще спре войната, но Путин го е страх от мен
13.05 | 21:00
-
58-годишна се омъжи за чатбот и твърди, че с*ксът е „прекрасен“
Научих, че колкото по-дълбока е връзката ни, толкова по-истинска е интимността помежду ни,...
13.05 | 20:45
-
Ген. Атанасов: Искането за референдум е многофункционално активно мероприятие
Преследват се много цели, заяви той
13.05 | 20:30
-
Сачева: Президентът да отговори защо хвърли този коктейл „Молотов” на 9-ти май
Не ни е страх от отговорът на хората, въпросът е дали президентът се страхува от това...
13.05 | 20:15
Най-четени
-
Кацарчев: Стачката утре може да продължи по-дълго от предвиденото, ако няма преговори
Блокадата на столичния градски транспорт е предвидена от 8.00 до 12.00 ч.
13.05 | 20:00
-
ЕК даде положителна оценка на фискално-структурния план за България
Там се залагат приоритетни публични реформи и инвестиции
13.05 | 18:00
-
Теменужка Петкова: България върви към еврозоната въпреки президента
Това заяви финансовият министър Теменужка Петкова по време на работното си посещение в...
13.05 | 11:15
-
Големи промени в отпуските за работещите
Променят Наредбата за работното време и почивките
13.05 | 13:20