Колко тежи един протон? 04.04 | 14:41
Испански учени създадоха уникален кантар, способен да измери теглата на субатомните частици

Учени от Каталунския институт по нанотехнологии в Барселона са успели да създадат най-чувствителния кантар, създаван някога. Устройството е толкова съвършено, че е способно да измери теглото на един единствен протон, пише PhysOrg.com.
В по-голямата част от съществуването на цивилизацията на хората им се е налагало да измерват теглото на различни обекти. Te непрекъснато се стремели да подобрят уменията си в тази област, тъй като създаването на все по-съвършени кантари позволявало все по-доброто разбиране на вътрешните характеристики на измерваните обекти (като например изграждащите ги материали).
Така кантар, който може да измери не само теглото на атомите, но и на техните части като протоните (субатомни частици), може да помогне на учените да определят с невиждана прецизност определени количества вещества. Медицинските изследователи пък ще могат да откриват разлики между близки по строеж сложни молекули, които се различават в строежа си по един-единствен атом.
Испанските учени постигнали смайващата точност, използвайки къси въглеродни нанотръби с дължина около 150 нанометра. Те вибрирали с честота от малко под 2 гигахерца и по този начин действали като наномеханични резонатори.
Свръхпрецизните резултати се получавали в резултат на отчитането на разликите в честотата на вибриране, в момента в който върху нанонишките били поставяни различни микрообекти – молекули, отделни атоми и пр. Така учените успели да измерят теглото на един атом ксенон във вакуум с точност до един йоктограм или 0,000000000000000000000001 грама (или 10 на минус 24-та).
Така измерванията показали, че един протон тежи 1,7 йоктограма. За сравнение, максималната граница на чувствителност на най-точните измервателни уреди досега бе 100 йоктограма.
Водещи
-
Разсекретен документ на ЦРУ: Извънземни избили 23-ма войници
Нашествениците се разярили, след като летящата им чиния била свалена
08.04 | 21:00
-
Изпреварихме гърците по цени на храните
Пържолите са по 15 лв., но стигат за двама, краставиците и доматите в магазина вървят по 3 лв.
08.04 | 20:45
-
Красен Станчев: Задава се световна рецесия заради политиката на Тръмп
Според икономиста гражданите на Америка ще бъдат по-потърпевши от митата
08.04 | 20:30
-
Нов студен фронт сковава страната от 10 април
Силен и бурен вятър в цялата страна, в Североизточна България ще вали сняг и ще се образува...
08.04 | 20:16
Най-четени
-
Яйца и българско агнешко - колко ще ни струва великденската трапеза
Провокиран да коментира новините от Гърция, Иванов изтъкна, че не можем да уеднаквяваме...
08.04 | 10:45
-
Симеон Дянков: България може да спечели от търговската война
Бъдещето на българската икономика
08.04 | 11:15
-
Атанасов: Ще има основание за вот на недоверие, правителството още не е показало защо трябва да го искаме
Той беше категоричен, че върху случая има политически чадър. „Очевидно е, че е от...
08.04 | 09:29