Лед на Меркурий! 30.11 | 12:00

Откритието дойде от автоматичната сонда Messenger на НАСА

От Георги Георгиев

Автоматичната междупланетна станция на НАСА Messenger откри голямо струпване на воден лед на дъното на кратери на Меркурий - най-близката планета до Слънцето.

Температурата на повърхността на Меркурий може да достигне до 427 градуса Целзий, съобщиха учени от НАСА, цитирани от БТА. Но за разлика от Венера, на най-близката до Слънцето планета отсъства атмосфера, която да се загрява. Това позволява в сянката на кратерите на Меркурий температурите да падат до нужните за формиране на лед отрицателни стойности.

Ледът е открит в няколко дълбоки кратера в района на северния полюс на Меркурий, където никога не попада слънчева светлина. Изследователите предполагат, че ледът и съдържащите се в него органични вещества са попаднали на планетата преди милиони години в резултат на сблъсък с астероиди или комети.

На цвят органичните вещества са два пъти по-тъмни от останалата повърхност на планетата, отбелязват специалистите. Според изследователите на южния полюс на планетата по всяка вероятност също има лед, но засега те не са открили потвърждение на тази хипотеза.

От наблюденията си от Земята астрономите отдавна предполагат, че на Меркурий съществува лед, но едва сега те успяха да докажат твърденията си. Специалистите на НАСА се съмняват, че условията на Меркурий са били подходящи за съществуването на живи организми. Все пак откритието може да хвърли светлина на това как се е зародил животът на Земята и как може да се развива той отвъд пределите на Слънчевата система.

Меркурий е най-малката планета в Слънчевата система. Тя е и най-слабо изучената заради недостъпността си. Изстреляната през 2004 г. автоматична станция Мessenger е първият космически апарат на нейната орбита и едва втори посланик там, откакто в средата на 70-те години на миналия век Меркурий бе посетена от американската сонда Mariner-10.

Проектът Мessenger е на стойност 446 млн. долара. Космическият апарат достигна Меркурий по сложна траектория. Преди да се доближи до планетата на 18 март миналата година, той обиколи един път Земята и два пъти Венера. Първоначално бе предвидено станцията да работи една година, но по-късно НАСА удължи срока на мисията до март 2013 г.

Водещи

Най-четени