Летящите роботи се научиха да ходят 06.08 | 13:49

Нова летяща платформа използва крилата си като крака

От Антония Михайлова

Благодарение на разработката на швейцарски инженери робототехниката се обогати с нов термин: мултимодално движение. С него сега се описват способностите на изобретенията, които могат да се придвижват по повече от един начин.

Всъщност много животни са мултимодални – те могат и да ходят, и да плават, и да летят. Но създаването на мултимодален робот не е проста работа – за всеки начин на придвижване се изисква значително количество допълнително оборудване.

Учените от Федералната политехническа школа в Лозана са създали безпилотен апарат, който може да използва крилата си, за да ходи.

Новата летяща платформа, разработена в Лабораторията за интелектуални системи, се придвижва по земята, използвайки крилата си като крака. Така отпада необходимостта от допълнителни структури в конструкцията и като следствие да се минимизира нейната маса. Малкото тегло на платформата позволява да се намали влиянието на летателните качества на апарата.

Сега роботът може да се движи напред със скорост 0,2 м/сек и да се върти на място под ъгъл 25 градуса. Роботът е способен да се придвижва по различни повърхности, да преодолява високи препятствия и да се движи по пресечена местност.

Инженерите са се стремили също да създадат адаптивни крила за подобряване на подвижността на летящия робот. Формата им може да се променя, за да се подобри ефективността на хоризонталния полет и движението по земята. Например крилата може да се разгърнат напълно при полет и да се свиват при кацане и "наземен" режим.

Представеният безпилотен апарат е първият прототип на проекта DALER ("робот за разгърнати изследвания във въздуха и на земята"). Този проект е насочен към разработката на роботи за разузнаване, мониторинг на околната среда, издирвателни и спасителни операции.

Водещи

Най-четени