Лошият апетит на черните дупки в галактиките 30.08 | 12:20

Защо свръхмасивните чудовища не поглъщат всичко наоколо?

От Антония Михайлова

Свръхмасивните черни дупки в центровете на активните галактики поглъщат относително малко материя не заради лошия си апетит или характер, а защото крайно лошо "предъвкват" горещия газ и "изплюват" около 99% от общата маса на материята, захваната от тяхното привличане.

Това твърдят астрофизици в статия, публикувана в сп. Science.

"По идея свръхмасивните черни дупки би трябвало да засмукват всичко, което се върти около тях, но ние открихме, че това далеч не е така. В околностите на черните дупки съществуват големи звезди, от които излизат мощни слънчеви ветрове. Открихме, че такива газове сами по себе си зле се поглъщат от черните дупки, а тяхната висока температура само увеличава неспособността им да ги поемат", казва Дениъл Ванг от Масачузетския университет в Амхърст.

Ванг и колегите му разкрили тайната на необичайно скромното поведение на свръхмасивните черни дупки в различни галактики, като проследили източника на рентгеновото излъчване в околностите на черната дупка Стрелец А в центъра на Млечния път. За това помогнали инструментите на борда на орбиталния телескоп "Чандра", с които астрономите измерили интензивността на рентгена и определили източника на излъчването.

Както обясняват изследователите, за неговата роля претендират два обекта – акреционният диск около черната дупка и големите звезди в нейните околности. Привържениците на първата теория смятат, че рентгеновите лъчи възникват в резултат на нагряването на материята в праховия диск, а втората – в облаците от разтопена плазма, изхвърляни от звездите във вид на слънчев вятър.

Данните от "Чандра" показали, че потоците слънчев вятър, а не черната дупка, са източник на това излъчване. Даденият ефект позволил на екипа на Ванг да разбере, че свръхмасивните черни дупки се отличават с мирен нрав и скромен апетит, тъй като такъв газ почти не се поглъща от тях поради физичните му свойства.

Това откритие не само позволява да се прояснят някои детайли от живота на такива черни дупки, но и да се обяснят мъждивите ядра на много галактики, допълва РИА Новости.

Водещи

Най-четени