Малък разлом - голямо земетресение 10.01 | 16:09

Учени разгадаха как наглед малък разлом край Япония доведе до смъртта на 27 хил. японци през 2011 г.

От Георги Георгиев

Сеизмолози оповестиха, че открили признаци, които обясняват как малък разлом (мястото на което се срещат две тектонски плочи) е бил в основата на мегаземетресението в Япония през март 2011 г., съобщи AFP.

Хироюки Нода от Японската агенция за морски и земни изследвания и технологии и Надя Лапуста от Калифорнийския технологичен институт създадоха математически модел на земетресението с магнитуд 9 по скалата на Рихтер, което опустоши североизточната част на Япония на 11 март 2011 г.

Тогава над 27 хил. души намериха смъртта си или се смятат за изчезнали в резултат на природното бедствие, припомня БТА.

Земетресението бе регистрирано в зона на субдукция (подпъхване на плочите), която обхваща Тихоокеанската и Евразийската тектонска плоча. Епицентърът му бе на около 200 км източно от остров Хоншу. Този район бе смятан за относително стабилен, защото движението на тектонските плочи беше бавно и продължително.

Всъщност става въпрос за бавно свличане. Според общоприета от учените хипотеза то пречи да се натрупа напрежение и предотвратява риска от мощни трусове. Нода и Лапуста обаче уверяват, че в сегменти от разлома се натрупва напрежение. Ако в разлома има горещи течности, те действат като смазки и улесняват свличането.

Сегменти от разлома, които понастоящем бавно се свличат, са смятани за пречка за евентуален трус, но изследването ни показва, че те могат сериозно да увеличат сеизмичния риск, заяви Нода.

Водещи

Най-четени