Марсианска сонда ще прави фотосесия на кометата ISON 14.08 | 14:10

Кометата C/2012 S1 (ISON) е открита през септември 2012 г. от руските учени

От Антония Михайлова

НАСА планира да използва камерите на марсианската орбитална сонда Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), за да заснеме в края на август кометата ISON, се казва в съобщение на аерокосмическата агенция.

Кометата C/2012 S1 (ISON) е открита през септември 2012 г. от руските учени Артьом Новичонок и колегата му от Беларус Виталий Невски на обсерватория в района на Кисловодск, влизаща в мрежата ISON.

През ноември кометата ще премине на разстояние 0,012 астрономически единици (среден радиус на земната орбита) от Слънцето. В това време яркостта на кометата може да достигне тази на пълна Луна и да стане най-ярката за столетието.

Астрономите отбелязват, че това ще е първата "визита" на тази комета във вътрешността на Слънчевата система, тя има много неизразходвани запаси от замръзнали въглероден диоксид и вода. Затова учените очакват изпарението им да породи мощна опашка.

Още през август кометата ще стане ярка, но от Земята ще бъде трудно да се наблюдава. Но от Марс към кометата се открива забележителен изглед. По тази причина специалистите от НАСА са решили да използват за наблюдения на кометата камерата с висока резолюция HiRISE и спектрометъра CRISM на борда на сондата MRO, която се намира на марсианска орбита.

Първият опит да се погледне кометата ще бъде предприет на 20 август. Тъй като обективите на камерата "гледат" към повърхността на Марс, учените ще обърнат апарата, а след това няколко пъти ще "прекарат" камерата по кометата, за да попадне тя в много тясно полезрение на уреда HiRISE. Задачата е доста сложна технически и се изискват големи усилия от инженерите.

Но дори да не успеят сега да получат впечатляващи снимки (кометата се намира на 150 млн. км от Марс и още не е достатъчно ярка), това ще помогне да се осъществи вторият опит през октомври, когато кометата ще се приближи до Червената планета на 10,2 млн. км, пояснява РИА Новости.

Водещи