НАСА изпитва "летяща чиния", която ще ходи на Марс 19.05 | 13:25

Апаратът ще се издигне в стратосферата и ще достигне скорост, 3,5 пъти над скоростта на звука

От Антония Михайлова

"Летяща чиния", която в перспектива ще бъде използвана за доставка на астронавти и товари на Марс, ще премине първи изпитания в стратосферата на Земята, съобщава НАСА.

Експериментът ще се състои в първата половина на юни на полигона на ВВС на САЩ на остров Кауай в състава на Хавайския архипелаг.

Устройството, което има форма на диск и напомня "летяща чиния", е получило името "еродинамичен надуваем деселератор на свръхзвукова скорост". По замисъла на конструкторите то ще бъде прикрепено към основата на космическите кораби, за да осигури тяхното спиране в разредената марсианска атмосфера и мекото кацане на повърхността на Марс.

Сега НАСА е разработила две такива устройства с диаметър 6 и 8 метра, предназначени съответно за космически товарни апарати и пилотирани кораби. Първото от тях в крайния стадий на полета ще се запълва с газ, а другото – със сгъстен въздух, което значително увеличава площта на целия апарат без увеличаване на неговата маса и допълнително смекчава удара при кацане.

Конструкцията е снабдена с гигантски парашут с диаметър 33,5 м, който също трябва да осигури успешно спускане на тежки товари на Марс, включително жилищни модули и управляеми апарати за връщане на екипажите на Земята. За сравнение: парашутът, с който е спуснат марсоходът Curiosity, е бил два пъти по-малък.

"Такива системи, наречени деселератори на свръхзвукова скорост в неплътна атмосфера, са разработени за решаване на сложните проблеми със забавянето на корабите при навлизане в атмосферата на Марс – пояснява НАСА. – Забавянето трябва да бъде достатъчно, за да може апаратът да достави на повърхността на планетата масивен товар, без да използва допълнително количество ракетно гориво или тежък топлозащитен щит."

"В хода на предстоящото изпитание над Тихия океан дискът, снабден с реактивни двигатели, надуваем деселератор и парашут, ще може да набере скорост, а след това да извърши спиране и кацане, както това би направил кораб при полет на Марс", съобщава космическата агенция на САЩ. И допълва, че това ще се случи поради ниската плътност на въздуха в земната стратосфера, която в този смисъл е близка до атмосферата на Марс.

По време на изпитанията "летящата чиния" ще бъде издигната на въздушен балон на височина 36 километра, където по команда от Земята ще бъдат включени нейните ракетни двигатели. Набирайки височина 55 километра и достигайки скорости, 3,5 пъти превишаващи скоростта на звука, тя ще започне снижение с използването на надувното спиращо устройство и парашута. Предстои ѝ да се спусне на повърхността на Тихия океан, откъдето НАСА разчита да я прибере с помощта на американски военни моряци, допълва ИТАР-ТАСС.

Водещи

Най-четени