Неутронните звезди – GPS за бъдещите астронавти? 02.04 | 14:09

Пулсарите ще позволят на космическите кораби да определят координатите си с точност до 5 км!

От Георги Георгиев

Навигирането през звездите определено не е лесна работа. В Космоса няма Google Maps, а GPS-системите са безполезни, щом напуснем земната атмосфера. Учени от Университета в Манчестър обаче твърдят, че може би са открили начин да позволят на бъдещите космическите кръстосвачи да определят местоположението си със смайваща точност, пише BBC.

Тайната на метода се крие в т.нар. неутронни звезди. Въпреки че често са наричани "мъртви" звезди, тези небесни тела не са напълно безжизнени. Част от активността им се състои в изпускането на бързи импулси от рентгенови лъчи, което накарало учените да ги нарекат пулсари.

Оказало се, че честотата на излъчване на импулсите е толкова стабилна, че тя превръща пулсарите в своеобразни атомни часовници. Сравнявайки получените от различни пулсари импулси, екипажите на бъдещите космически кръстосвачи биха могли да определят местоположението си в пространството с точност до 5 км, изчисляват учените.

В същността си идеята работи на принципа на земните системи за глобално позициониране, като в случая мъртвите звезди ще влязат в ролята на сателити. Макар че системата изглежда проста, ще измине доста време до практическото ѝ създаване.

Една от техническите трудности например е свързана с миниатюризацията на огледалата за засичане на рентгеновите лъчи, които трябва да бъдат качени на корабите. Според последни оценки подобен технологичен пробив ще се случи в рамките на 15 до 20 години.

Въпреки трудностите подобна иновация ще бъде безценна за бъдещите покорители на Космоса. За сравнение, сегашните технологии позволяват на НАСА да определи местоположението на сондите "Вояджър" с грешка от 100 хил. км.

Водещи

Най-четени