Откъде са се взели мускулите? 08.07 | 12:09
Учени хвърлиха светлина върху произхода и еволюцията на тъканите, които ни отличават от растенията

Анализ на международен научен екип показа за първи път, че част от компонентите на мускулите при висшите животни са много по-древни, отколкото се е смятало до момента.
Резултатите, публикувани в сп. Nature, демонстрират, че клетъчни контракции, подобни на тези, характерни за мускулните влакна, са се появили много рано в еволюцията. Освен това специализацията на основните видове мускулни типове, като напречно набраздените мускули, се появила по-късно и вероятно на няколко пъти.
Една от важните характеристики, които отличават голяма част от животните от растенията и гъбите, е тяхната способност да се движат бързо с помощта на мускулите си. Самата мускулна еволюция е фундаментална стъпка в животинската еволюция.
Докато структурата и функцията на мускулите на гръбначните животни е била интензивно проучвана, еволюционният произход на гладките и напречно набраздени мускули до момента бе загадка. За да я разрешат, учените провели сравнителни геномни проучвания. Те установили, че част от мускулните компоненти произхождат от древни животни като морските анемонии, медузите и гъбите.
Така например учените с изненада открили, че един от ключовите структурни протеини на напречно набраздените мускули при гръбначните животни – двигателният белтък миозин, се среща не само в мускулните клетки (както до момента се смятало), но и в едноклетъчни организми, обитавали Земята дълго преди появата на каквито и да е многоклетъчни.
Миозинът бил открит и в някои морски гъби. "При гъбите, които не разполагат с никакви мускули, "мускулният миозин" изглежда играе роля при регулирането на водния поток", коментира изследователят Герт Вюрхайд от Университета "Лудвиг Максимилиан" в Мюнхен.
Медузите пък заемали специална позиция в разбирането на мускулната еволюция. Те спадат към типа "мешести", появил се за пръв път преди 600 млн. години. Поради поразителната прилика на техните напречно набраздени мускули с подобните мускули на гръбначните видове до момента се предполагаше, че двата мускулни типа споделят общ произход.
Оказало се обаче, че макар да разполагат с миозин, на мускулите на медузите им липсвали няколко важни компонента, които били задължителни за структурата и функционирането на мускулите на по-висшите животни. Оттук учените направили заключението, че медузите и гръбначните животни еволюирали поотделно в мускулно отношение.
Така, проучването хвърлило светлина за начина, по който комплексни биологични структури като напречно набраздените мускули могат да еволюират независимо при различните животни на базата на изключително древни компоненти.
Водещи
-
Военният министър посочи какъв бюджет е нужен за модернизация на въоръжените ни сили
По думите му все повече народите се убеждават, че мирът и сигурността на държавите не са...
05.05 | 18:00
-
В навечерието на Гергьовден на много места агнешкото месо в търговските вериги е изкупено
"Може би в последните месеци или година през известен период от време се вдигат цените"
05.05 | 17:40
-
Няма да имаме задължителен час по религия, ще е задължително избираем час
Това заяви пред журналисти в Пазарджик министърът на образованието Красимир Вълчев
05.05 | 17:20
-
Акушерките са добрите орисници на новия живот
Отново отбелязваме Международния ден на акушерката и засвидетелстваме уважение и благодарност
05.05 | 16:59
Най-четени
-
10371 българи, които се осигуряват задължително за втора пенсия, са се отказали от нея
НАП води електронен регистър на тези хора, както и на възобновилите участието си в УПФ.
05.05 | 10:45
-
"Възраждане" внася трето предложение за референдум за лева
След дискусията ще последват протести като форма на натиск срещу правителството, обяви...
05.05 | 10:15
-
Съществуват три вида пушачи, 50% не искат да откажат цигарите
Норвежкият институт за обществено здраве идентифицира три типа никотинови потребители, които...
05.05 | 11:00