Пореден успешен „скок“ за Скакалеца 02.01 | 12:24
Ракетата за многократна употреба Grasshopper на SpaceX се издигна и приземи успешно от 40 метра

Американската частна аерокосмическа компания SpaceX извърши поредния успешен опит със своята нова ракета за многократна употреба Grasshopper (скакалец).
В публикувано в интернет видео от края на миналата година се вижда как прототипът на бъдещият кораб, който един ден ще изпраща хора в космоса, успешно се издига и приземява от височина 40 метра, без и за миг да наруши вертикалната си позиция.
Заснетите кадри несъмнено предизвикват сълзи на възторг при феновете на олдскул научната фантастика, в която хората кацат и излитат на чужди планети и помощта на вертикални колоси, задвижвани от ядрени двигатели.
Макар и да не работи с ядрено гориво, системата за задвижване е впечатляваща. В случая става въпрос за новият "магически" двигател Merlin 1 D, поставен в корпуса на ракета Falcon 9. Другата новост при Grasshopper, че в него са инсталирани и системи за следене на изправеното положение, векторен контрол върху двигателите и разбира се – крачета, върху които ракетата да каца и излита.
Предишният успешен скок на "Скакалеца" бе далеч по-скромен. Тогава ракетата се издигна едва на няколко метра от земята, преди да се приземи. Днес основаната от милиардера Елон Мъск SpaceX работи върху кораби за многократна употреба, които един ден да заменят излезлите от употреба совалки на НАСА.
Водещи
-
Издирваният Васил Михайлов: Ще се предам в най-скоро време
Той не уточни кога възнамерява да го направи.
23.06 | 18:00
-
С капан за мечки ще ловят пантерата в Шумен, при нужда ще бъде отстреляна
Към екипа се присъединява и специалист по лова
23.06 | 17:20
-
Времето полудява! Жълт код в 22 области
В районите с жълт код се очакват максимални температури до 35-37 градуса. За Рило-Родопската...
23.06 | 16:59
Най-четени
-
Проучване: Младите хора у нас не искат под 3 200 лв. стартова заплата
Личен живот, семейство и щастие
23.06 | 12:30
-
Властите в Шумен: Малки са шансовете хищникът да бъде заловен жив
"99% става въпрос за леопард - едно от най-опасните животни в Африка, когато бъде преследван....
23.06 | 11:15
-
Путин: Където стъпи кракът на руски войник, там е наше
Руската работа в иранската АЕЦ ще продължи
23.06 | 11:59
-
5000 лева на месец за готвач на морето и до 15 000 за сервитьор за целия сезон
“Най-най ниските позиции 1000 лева е за чуждестранните работници или малко повече. То е в...
23.06 | 15:00