Първите растения са предизвиквали ледени епохи 03.02 | 07:27
Мъхове от преди 470 млн. г. са променяли до неузнаваемост лицето на Земята

Ново проучване на университетите в Ексетър и Оксфорд показва как появата на първите сухоземни растения преди 470 млн. години стартирала серия от ледени епохи.
Учените си поставили за цел да определят ефектите, които първите фотосинтезиращи растения са оказали върху климата по време на периода Ордовик, който приключва преди около 444 милиона години и се характеризира с масови измирания и на живота в океаните.
По време на Ородовик климатът на Земята постепенно се охладил, което довело до серия от продължителни застудявания. Според учените те са били предизвикани от драматичното намаляване на въглерода в атмосферата, което пък е резултати появата на първите зелени сухоземни растения.
Сред първите растения били предците на днешните мъхове. Изследването показва, че те извличали минерали като калций, магнезий, фосфор и желязо от скалите и водели до тяхната ерозия. При този процес те предизвикали глобално химическо изменение на атмосферата, което имало драматично влияние върху цикъла на въглерода. То може да е причинило и масовото измиране на морския живот от този период, предполагат учените.
Изследването предполага, че първите растения са довели до извличането на калциеви и магнезиеви йони от силикатните скали като гранита. Процесът е отнел въглеродния диоксид от въздуха и го е насложил в нови карбонатни скали в океана. Това охладило планета с около пет градуса по Целзий. Вторични химични процеси в океаните пък довели до охлаждането на атмосферата с още три градуса.
С помощта на експерименти със съвременни мъхове, учените успели да докажат силното влиянието на този вид растения върху химическия строеж на скалите. Впоследствие изследователите направили глобален модел, който да им помогне да разберат какви точно изменения са могли да причинят растенията през периода Ордовик.
Макар че показали нагледно силата на растенията да променят количествата на въглерод в атмосферата, учените са категорични, че флората на земята днес не може да поеме гигантските количества въглерод, които човешката цивилизация отделя в атмосфера. За да се върнат тези нивата от времената преди индустриалната епоха, трябва да изминат милиони години, убедени са те.
Водещи
-
12 април: Международен ден на авиацията и космонавтиката
12.04 | 12:41
-
До какво води недостигът на витамин Д и как да си го набавим
Витаминът участва в множество жизненоважни процеси
12.04 | 12:00
-
Пореден протест в София и Телиш срещу войната по пътищата
Те са под наслов: „България няма деца за убиване!“
12.04 | 11:40
Най-четени
-
Лазаровден е! Какво повелява традицията, а какво е забранено?
Вижте какви са и поверията за този ден
12.04 | 09:00
-
Почина канадският режисьор с български корени Тед Кочев
Негово дело е лентата "Рамбо: Първа кръв"
12.04 | 10:40
-
Протестиращи в Бургас искат летището да работи кръглогодишно
От своя страна кметът Димитър Николов отбеляза, че извън сезона има само един полет - до...
12.04 | 10:20
-
Ветровита и дъждовна събота
12.04 | 09:15