Сменяемите батерии отиват в историята? 07.04 | 16:09

Изкуствени „мускули“ генерират енергия от всякакъв вид движения

От Георги Георгиев

Технологиите в днешните батерии днес очевидно не успяват да поддържат темпото, което налагат съвременните портативни електронни устройства. Това обаче скоро може да се промени.

Екип от новозеландски изследователи в момента разработва революционна концепция, включваща създаването на портативни системи за събиране на енергия, пише PhysOrg.com.

Базирани на клас от променливи кондензаторни генератори, наречени диелектрични еластомерни генератори (DEGs), те са способни да преработват в електричество енергията от всякакъв тип движения от човека или от природните явления.

С тяхна помощ могат да се създадат леки, меки, гъвкави и тихи устройства за събиране на енергия, чиито механични свойства могат да паснат идеално на човешката мускулатура. Освен това те могат да произвеждат енергия като се носят върху вълните на водоемите, веят се от вятъра по дърветата и какво ли още не.

Диелектричнте еластомери, известни още като "изкуствени мускули" са разтегливи материали, които са способни да произвеждат електричество при деформацията си. Те познати на науката отдавна, но не са били използвани в миналото обаче, тъй като са се нуждаели от големи, груби и скъпи електронни компоненти.

Екипът е успя да елиминира нуждата от външни електрически вериги чрез интегриране на гъвкава електроника ( т.нар. диеликтрични елестомерни превключватели)  директно в самите "изкуствени мускули".

Едно от най-вълнуващите качества на новия генератор е неговата простота, коментират изследователите. Той се състои единствено от гумени мембрани и въглеродна смазка, поставени в рамка.

Водещи