Стъпка към разкриването на най-тъмните тайни на Вселената 21.06 | 20:25

Мисията „Евклид“ ще търси отговора на въпросите около тъмната материя и енергия

От Георги Георгиев

Мисията "Евклид" - първата в човешката история космическа мисия, чиято основна цел ще бъде търсенето на тъмна материя и енергия в междузвездното пространство, ще бъде стартирана през 2020 г. Това съобщи в сряда (20 юни) Европейската космическа агенция (ESA).

Тъмната енергия и тъмната материя са двете мистериозни субстанции, за които днес астрофизиците вярват, че допълват състава на вселената и ѝ придават свойствата, които наблюдаваме.

Проектът, наречен на името на древногръцкия математик Евклид (създател на евклидовата геометрия), е на обща стойност 800 млн. евро. Той е получил финално одобрение за реализиране от комитета за научните програми – орган, съставен от представители на страните-членки на ESA. Функцията на комитета е да одобри финансирането на бъдещите мисии на агенцията.

"На една стъпка по-близо сме, за да научим повече за най-тъмните тайни на Вселената", казва Рене Лореж - учен, работещ по проекта, предвиждащ изпращането на космически апарат в точката на Лагранж (L2).

Сателитът ще използва 1,2-метров телескоп и специални камери, с които ще картографира една трета от познатата Вселена. С него ще може да се направи 3D карта на близо два милиарда галактики, както и областите с тъмната материя около тях, се казва в изявление на агенцията.

"Евклид" е оптимизиран да отговори на един от най-важните въпроси в съвременната космология: защо вселената се разширява със повишаваща се скорост, вместо разширението да се забавя поради гравитационното привличане на материята в нея", коментира Лореж.

Тъмната енергия е термин, с който астрофизиците обясняват ускоряващото се разширение на Вселената, докато тъмната материя е субстанцията, за която се смята, че генерира основната част от гравитационните сили, които държат галактиките и галактическите купове заедно.

За тъмната материя се вярва, че съставлява около 83% от материята във Вселената. За съжаление тя не може да се засече с невъоръжено око или със сега съществуващите астрономически техники.

Водещи

Най-четени