Там, където науката среща бизнеса 28.11 | 19:37
По време на двудневен форум българският бизнес ще се запознае с възможностите, които предлагa CERN

Къде се намира пресечната точка между наука и бизнес? В стартиралия днес двудневен форум в СУ "Св. Климент Охридски" изтъкнати учени и експерти от Eвропейския център за ядрени изследвания (CERN) се опитват да отговорят на този въпрос. Те ще се срещнат с представители на български компании, с които ще обменят контакти, опит и идеи за изграждане на връзки и бъдещо сътрудничество.
Събитието бе уважено лично от генералния директор на CERN проф. Ролф Хойер. По време на презентацията си проф. Хойер направи кратко експозе на това какво представлява CERN и с какво в най-общи линии се занимават хилядите учени и инженери, работeщи в тази вече глобална научна организация.
Проф. Хойер коментира още, че надеждите му са в края на зимата или началото на пролетта на следващата година колегите му да могат да потвърдят откритието на бозона на Хигс - частицата, за която се смята, че придава маса на всички останали елементарни частици. В началото на юли учените направиха сензация, като обявиха откриването на нова частица, чиито параметри силно напомнят за тези на предсказаната от Стандартния модел частица на Хигс.
В първия ден от форума специалисти от CERN представиха и чисто практическа информация, касаеща условията и правилата за участие на фирми в тръжни процедури за доставка на продукти и услуги, както и за трансфер на нови технологии и знания. Оказва се, че научният мастодонт е един от големите поръчители на оборудване, материали и услуги, от които българските компании производители може да се възползват, като кандидатстват като изпълнители на поръчки, коментира пред събралата се аудитория доц. Леандър Литов, ръководител на българския екип в CERN.
Освен поръчител, европейската научна организация е изключително полезна за бизнеса и с научните открития, които прави. В процеса на фундаменталните физични изследвания се създават множество нови технологии, които директно могат да намерят приложение в практиката, коментира доц. Литов.
Една от тези технологии, върху които беше поставен акцент по време на първия ден от форума, бяха и медицинските приложения на разработваните в CERN технологии. Тук специалистът Манджит Досанж представи ролята, която фундаменталната наука играе за развитието на т.нар. адронна лъчетерапия – нов, ефективен и същевременно щадящ метод за унищожаване на тумори с помощта на ускорени протонни или йонни снопове.
От чисто европейски проект при раждането си в течение на годините CERN се превръща в международна организация, в която членуват 20 страни, като сред тях и България. Целта на организацията е да изгражда и поддържа уникална научна инфраструктура за изследвания в областта на физиката на елементарните частици. В нея работят над 10 хиляди учени от цял свят.
В четвъртък (29 ноември) форумът ще продължи с презентации от страна на български компании, а гостите от CERN ще се срещнат с ръководството на Технопарк София.
Водещи
-
Апелативният съд остави в ареста варненския кмет Благомир Коцев
Двамата общински съветници Йордан Кателиев и Николай Стефанов също остават в ареста
18.07 | 03:16
-
Социалното министерство с нова инициатива за връщане на българи от чужбина
Ведомството ще плаща до 5000 евро на хора, които имат желание да се приберат да живеят и да...
17.07 | 21:00
Най-четени
-
Апелативният съд остави в ареста варненския кмет Благомир Коцев
Двамата общински съветници Йордан Кателиев и Николай Стефанов също остават в ареста
18.07 | 03:16
-
Йотова очаква информация от институциите за оттеглените показания срещу кмета на Варна
Тя каза, че от вчерашния и днешния ден въпросите стават все повече
17.07 | 13:20
-
Сблъсък в ЕС: Германия отхвърля бюджета на Урсула фон дер Лайен
Берлин се противопоставя на по-високите разходи и новите данъци, предложени от Европейската...
17.07 | 15:10
-
Божанков и Цончо Ганев се помириха
Миналата седмица Явор Божанков поиска Цончо Ганев да освободи мястото на председателстващ...
17.07 | 10:45