Там, където технологията среща красотата 18.03 | 12:41

Ентусиазъм и вдъхновение белязаха първата конференция у нас за космически туризъм

От iNews.bg

Технологични иновации, красиви снимки и философски размисли за мястото на човека във Вселената белязаха първата конференция, посветена на бъдещето на туризма в Космоса. Състоялото се в четвъртък (17 март) събитие премина в непринудена обстановка и имаше своите интересни моменти.

Несъмнено по време на конференцията блеснаха ораторските умения и излъчване на астронавта от НАСА Стори Мъсгрейв. В продължение на почти два часа човекът, летял и на петте американски совалки, разказваше по увлекателен начин за преживяванията си по време на многобройните си мисии в Космоса. Мъсгрейв илюстрираше думите си със спиращи дъха снимки на различни места от Земята отвисоко, заснети от телескопа "Хъбъл" или лично от него в ролята му на професионален фотограф.

Астронавтът, чието първо име в буквален превод означава "история" (Story), завладя публиката с историята на своя живот, разказана под формата на космическа приказка, в която философия и технология са неразривно свързани. Стори обрисува ефектно разбиранията си за мястото на човека във Вселената и какво трябва бъде отношението ни към "майката Земя", както той наричаше родната ни планета.

По време на конференцията бяха представени различни, повече или по-малко познати на широката публика, проекти за космически туризъм. Компании като Zero G company, Virgin Galactic и SpaceX вече активно разработват планове и прототипи на "звездни кораби", които да извършват орбитални и суборбитални полети. Така например разработеният от Virgin Galactic прототип за кораб, достигащ околоземна орбита, скоро ще предлага няколко минути безтегловност на все още високата цена 200 хиляди долара.

Много по-малко биха платили бъдещите космически туристи, които един ден си купят билет за височинен полет с хелиевия балон, разработен от испанската компания Bloon. По време на презентацията си, представителят на компанията Хосе Лопез разказа за проекта, с който много скоро хората ще могат да гледат Земята от 33 км височина. Прототипът на балона вече е във фаза на изпитания и може да бъде пуснат на пазара до няколко години.

Струва си да споменем и представения футуристичен проект за космически асансьор, който може да бъде построен дори със сега съществуващите технологии. Това съоръжение ще може да извежда хора и товари в околоземна орбита много по-евтино и ефективно отколкото със сега използваните ракети.

По време на събитието Стори Мъсгрейв раздаде наградите на победителите в конкурса за иновативни проекти, които бяха представени по време на тридневната туристическа конференция. Две от четирите награди бяха връчени за проекти в областта на космическия туризъм.

Наградени бяха:

- Проект за зелено туристическо село в с. Две Могили, представен от Даниела Цекова;

- Споменатият вече проект за височинен балон на испанската компания Bloom;

- Проект за първото в света софтуерно решение за космически туризъм, разработено от българската компания "Орак инженеринг". Програмата ORAK R6 DTA позволява да бъдат направени планове на бъдещите космически екскурзии и да бъдат уредени всички детайли около тях;

- Проектът на австрийската компания Lixto Software, която е разработила специализиран софтуер за ефективно търсене и сравняване на най-добрите туристически предложения, публикувани в интернет.

Въпреки някои дребни организационни неуредици, първото по рода си събитие у нас мина добре. Целта на събитието бе по-скоро популяризиране на идеята за космически туризъм и създаването на нагласата, че този тип туризъм не е само идея в главите на мечтателите, а много много сериозен бизнес с инвестиции и приходи за милиарди долари. Бизнес, в който България си струва да участва един ден.

Водещи

Най-четени