Търсач на комети се изгуби в космическите простори 05.09 | 17:09

Сондата Deep Impact престана да влиза във връзка

От Антония Михайлова

Специалистите от НАСА загубиха връзка със сондата Deep Impact, която изследваше комети и астероиди. Причините за проблема са установени, учените се опитват да го решат, се казва в съобщение на сайта на мисията.

"Ние не получихме нито една от очакваните от нас снимки на кометата ISON поради проблем с космическия апарат. Във връзка с това беше загубена връзката с него между 11 и 14 август (сеансите със сондата протичат само веднъж седмично). Последният сеанс беше на 8 август. След големи усилия екипът установи причината за аварията и сега се опитва да определи най-добрия начин за възстановяването на връзката", казва ръководителят на мисията Майкъл А'Херн от университета в Мериленд.

Независимо че мисията Deep Impact е започнала още през януари 2005 г. и че е официално приключена, екипът на проекта получава малко финансиране за поддържане на връзката и опериране с апарата, който още може да бъде използван за "свиждане" с астероида 2002 GT след 2020 г.

По-рано учените проведоха серия наблюдения на кометата Гарард с камерата на сондата и направиха снимки на кометата ISON (C/2012 S1), която сега приближава към Слънцето. Учените планираха да получат нова серия снимки на ISON, но аварията в апарата попречи за това.

През юли 2005 г. Deep Impact успешно изпълни главната си задача – изпрати в ядрото на кометата Темпъл 1 меден ударник. Сблъсъкът и изхвърлянето на вещество от кометата позволиха на астрономите да получат нови данни за кометното вещество.

По-късно беше решено да се продължи програмата по изследване с помощта на този апарат, който получи приставката Epoxi към наименованието си (Extrasolar Planet Observation and Deep Impact Extended Investigation). Сондата беше изпратена към кометата Хартли 2 и през ноември 2010 направи множество снимки на ядрото й, припомня РИА Новости.

1032212

Водещи

Най-четени