Искат уникална добърска църква да мине под защитата на ЮНЕСКО 24.06 | 12:16

Храмът "Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат" е изграден през 1614 година

От Елица Елефтерова

Църквата "Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат" да мине под защитата на ЮНЕСКО, поискаха жителите на разложкото село Добърско. Според тях сега е моментът да се постигне тази цел, тъй като шеф на ЮНЕСКО все още е българката Ирина Бокова, пише в. "Стандарт”.

През ноември обаче предстоят нови избори за поста. "Тя е от нашия край. За нас това ще бъде сбъдната мечта. Защото сме наясно колко ценен е този храм. Заради него насам идват все повече туристи от цял свят. Гордеем се с църквата си и сме убедени, че заслужава да бъде включена в списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО", твърди кметът на Добърско Никола Найденов.

Преди години той няколко пъти е изпращал писма до Министерството на културата, за да ги запознае с желанието на местните хора. "Готови сме да съберем подписка и да я изпратим в нашето Министерство на културата, за да се предприемат необходимите стъпки за минаването на храма под егидата на ЮНЕСКО", категорични са местните хора.

"От 1 януари 2008 година църквата е под шапката на Националния исторически музей. Готвя ново писмо до директора на НИМ Божидар Димитров за нашето желание. Длъжни сме да опитаме, докато Ирина Бокова е начело на ЮНЕСКО", убеден е кметът.

Повече за уникалната църква

Храмът "Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат" е изграден като трикорабна базилика през 1614 година от заможни местни жители. Църквата е уникална не само по своята архитектура – наполовина в земята без купол и камбанария, но и със своите 460 стенописи, които никога не са били реставрирани. В този храм за първи път е изографисан Константин Кирил Философ като светец. Това е и църквата в България с най-много изрисувани жени светици.

Една от най-забележителните икони е сцената Преображение Христово. Край храма има извор с лековита вода. По традиция хората пускат монети в него, за да се върнат отново на това свещено място.

Най-четени