Доверие без номер в изборната бюлетина 12.04 | 15:22

И вероятно българските граждани ще имат повече доверие на експертите в Брюксел

От iNews.bg

Официално Европейската комисия започна проверка на енергийния ни сектор.

Анализът беше поискан от служебния премиер Марин Райков при посещението му в Брюксел, след като пое управлението на държавата по време на безпрецедентни протести на българите срещу високите цени на електроенергията.

Проверката на ЕК ще разгледа законодателната рамка и структурните компоненти на българския енергиен сектор, като целта е да бъдат идентифицирани най-важните проблеми в сектора. Освен това, ще се разгледат правомощията и независимостта на националния регулатор; БЕХ и ролята му на българския енергиен пазар; структурата и дейността на националния електроенергиен пазар; структурата и дейността на националния газов пазар, като се имат предвид диверсификацията и спецификите на производството на газ; механизмите на ценообразуване в енергетиката и т.н.

Информацията за започването на проверката няма как да не предизвика някаква надежда в изстрадалото от последните 20 години преход българското сърце.

Никой не обръща вече внимание на всички статистики, в който България е заела твърдо и неотменно последното място – по доходи, по социални придобивки, по сигурност, по здраве и достъп до здраве и...

Българите обаче оставаме пословични еврооптимисти. Въпреки че думата не може да се схване като точно определение на отношението, което като цяло останалите в родината си мои съграждани хранят към тази общност наречена Европейски съюз.

Европейският съюз не е организацията или структурата, в чийто бъдеще ние, българите вярваме като наше бъдеще. Тя е организацията/структурата, в която ние вярваме, че ще оправи нашето, българското ни бъдеще. Затова и с такова внимание се следяха всички доклади на ЕК до този момент. Само че в последната една година тези доклади намаляха.

Не зная дали избухването на протестите има някаква връзка с това точно, но определено очакванията за изясняване на истинското състояние на българската енергетика не са насочени към разследване и анализ тук на родна почва и от родните ни управници.

Защото хвърлените камъни под формата на обвинения са толкова много и толкова разнопосочни, че едва ли има човек, който действително да може да се ориентира – кой кой е и защо е в българската енергетика.

Всеки обаче, който прочете какво точно ще разследва и анализира Европейската комисия в енергетиката в България, ще види, че всъщност комисията ще прави единствено и само това, което българските управници трябва да правят.

Или по-точно това, което БИ ТРЯБВАЛО да правят, взимайки заплати от нашите данъци. Под думата "управници" визирам както сменилите се последни 3-4-5 правителства, така и изминалите 3-4-5 парламента.

С две думи – те би трябвало да са защитили националния интерес. Сега това ще прави Европейската комисия - ще защитава българския национален интерес и енергийната сигурност на страната.

И вероятно много от българските граждани ще имат повече доверие на експертите в Брюксел, отколкото на всичко изговорено до този момент от публични фигури в България.

Информацията за стартирането на проверката съвпадна по време с едно друго събитие в България – Централната избирателна комисия изтегли жребия за подредбата на явяващите се на предстоящите избори партии и коалиции. Изборната бюлетина ще бъде дълга един метър, за да побере всички 45 броя желаещи да се класират за управници.

Погледнах списъка и прочетох имената. Не видях под някой номер да е Европейската комисия. А нали на избори се делегира доверие за бъдещето? 

Водещи