Te са родени свободни! 06.12 | 16:04
Вижте бунтарския дух на непознатите революционни вестници в изложба на БТА

Будителският дух от българските печатни издания през Възраждането пресъздава изложбата "Родени свободни". Експозицията от 29 табла е партньорски проект на БТА, Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" и Великотърновския университет.
Фотографиите в изложбата разгръщат страниците на непознатите революционни български вестници и списания отпреди 130 години.
С удивителна актуалност звучат днес техните гласове.
Тази изложба не е само за гледане, но и за четене, казва съставителят ѝ Иво Хаджимишев. Посетителите ще могат да видят как са изглеждали вестниците на Любен Каравелов - "Свобода", "Независимост", на Христо Ботев - "Дума на българските емигранти", "Будилник", "Знаме", на Георги С. Раковски - "Бранител", "Бъдущност", на Стефан Стамболов - "Нова България".
Отличителна черта на изданията е тяхното тематично многообразие. Съобразявайки се с изискванията на времето и с жаждата за знание, те пишат за всичко: информират за актуалното, коментират политическата реалност, подбуждат към промяна, образоват.
Жанровият им обхват е завиден – актуални социални анализи, земеделски съвети, указания за поддържане на домакинството, възпитателни и нравоучителни дописки, разсъждения по философски теми, дори клюки от световните медии.
Подбудите на издателите по това време не са печалба, а събуждането на един народ, затова в изложбата са вплетени и лицата на най-напредничавите за времето си български умове.
Сред експонатите е също първият български вестник, печатан в Румъния под забележителното заглавие "Българска пчела", първото списание за образование и наука на Българското книжовно дружество, преобразувано след Освобождението в Българска академия на науките, първият ежедневник "Секидневний новинар”, който публикува информация на френската телеграфна агенция "Хавас” (днешната Франс прес).
Цветен акцент на изложбата са карикатури, осмиващи тогавашните световни политици, чорбаджии и турски управници, цели държави и отношенията между тях. Стари снимки с изгледи от Букурещ, първите печатници и печатни преси на българските хъшове допълват експозицията, внасяйки в нея специфичния дух на времето.
Сред уникалните документи е удостоверение за почетно членство на Виктор Юго в Българското централно благотворително общество.
"Родени свободни" бе показана за първи път по време на Осмата световна среща на българските медии, организирана от БТА и Асоциацията на българските медии по света в Букурещ през 2012 г. Изложбата бе представена с голям успех също и в Русе, Варна, Сливен, Велико Търново, Плевен.
Водещи
-
Казуси и въпроси, свързани с различни житейски ситуации, бяха включени и тази година в голяма част от тестовете на зрелостниците
На днешната матура по профилиращ предмет бяха анулирани 5 изпитни работи заради опит за...
23.05 | 17:59
-
Мир срещу избори: Кремъл диктува нови условия за край на войната
„Първо трябва да имате договор и когато той бъде договорен, ние ще вземем решение. Но...
23.05 | 17:40
-
Радев сезира КС заради референдума за еврото
Това съобщиха от Прессекретариата на държавния глава
23.05 | 17:20
-
Борисов:Силата на кмета е да бъде сред хората, да бъде един от тях
Изборите в трите населени места ще се проведат на 15 юни.
23.05 | 17:00
Най-четени
-
НСИ: С 2 години повече живее българинът след COVID пандемията
Обяснението е просто - сравнението се прави с години, в които пандемията от COVID-19 още не...
23.05 | 09:45
-
Времето в България се разваля за часове
Гръмотевични бури се очакват през следобедните часове, а с тях ще нахлуе и студен фронт в...
23.05 | 10:59
-
Васил избра Адриана. Мартин предложи брак на Даниела на големия финал на „Ергенът“
След двете изключително романтични и открити срещи на Васил с Росица и Адриана, Пенев се...
23.05 | 11:59
-
Пеевски предлага: Спиране на партийната субсидия и отнемането на държавни и общински публични сгради за партии
Предложението на лидера на „ДПС - Ново начало” коментираха от „Продължаваме Промяната -...
23.05 | 13:23