Втори паметник на Левски откриха в Румъния 06.07 | 14:29
Паметната плоча в село Еникьой е поставена по инициатива на ВМРО-БНД
Барелефен паметник на Апостола на българската свобода Васил Левски беше открит в севернодобруджанското село Еникьой (днес Михаил Когълничану), съобщиха от ВМРО-БНД.
На 6 юли по стар стил е и датата на рождението на Васил Левски.
Паметната плоча, която е висока 1,20 метра, а на ширина достига 0,60 метра, е дело на добричкия скулптор Христо Илиев. Под лика на Апостола е изписано на български и на румънски език "Тук през 1866-1867 година е бил учител Апостола на българската свобода Васил Левски. От признателните потомци",
Днес село Еникьой се намира в Румъния, но до 1940 г. е било чисто българско. Тук в периода 1866-1867 г. Васил Левски е бил учител в местното училище. Преди 3 години по време на снимките на своя филм за българите в Северна Добруджа "Забравена земя”, зам.-председателят на ВМРО Костадин Костадинов открива, че в село Еникьой все още е запазена сградата на старото българско училище. Тогава се ражда идеята за поставяне на паметник на Васил Левски там.
Това е вторият паметник на Левски в Румъния след паметника му в Парка на героите в Букурещ.
През 2010 г. членове на ВМРО от Варна и Добрич осъществиха научна експедиция в Северна Добруджа и отново посетиха село Еникьой. Създаден бе и граждански инициативен комитет за поставяне на паметника, начело с Костадин Костадинов. В комитета членуват още доц. Пламен Павлов (бивш председател на Агенцията за българите в чужбина), Радослав Симеонов (директор на Военното гробище в Добрич), отец Велико Великов (свещеник от Добрич), Пламен Николов (журналист във в. "Добруджанска трибуна”), Миломир Богданов (член на медийния борд към Камарата на архитектите), Йордан Йорданов (общински съветник от ВМРО - Добрич) и др.
След дълги разговори и преговори с властите в Тулча и Михаил Когълничану се стигна до разрешение за поставяне на барелефен паметник на фасадата на старото училище. Паметникът беше монтиран преди дни.
На официалното откриване присъстваха десетки гости от Варна, Добрич, Балчик, Каварна, Силистра, Русе и София, консулът от българското посолство в Букурещ и други.
Присъстваха и представители на местната българска общност в Северна Добруджа – Иванка Радулеску, председател на Дружеството на българите в Констанца "Единство”, както и ансамбълът от село Лунка - единственият български фолклорен ансамбъл в Северна Добруджа.
В София в дните на годишнината от рождението на Апостола след седмици ще бъде открита възстановената паметна плоча на Левски на фасадата на църквата "Св. Петка Самарджийска”. На това място според народното предание Апостолът е бил погребан. Възстановяването на плочата стана след предложение на общинските съветници Ангел Джамбазки от ВМРО и Данчо Хаджиев от Националния фронт за спасение на България.
Джамбазки подготвя и предложения за паметник на Дякона в столичния квартал, който носи името "Левски”, както и за паметна плоча в Требич.
Водещи
-
Анализатор: Създава се нов световен ред
Западът ще се капсулира. Китай, Русия и Глобалният юг създават еднакво мощен център, посочи...
23.11 | 18:00
-
Готвят поскъпване на водата от Нова година
Скоъкът е в 30 региона на страната, като на места ще е с близо 20%
23.11 | 17:40
-
София посреща Коледа с блестяща украса на 50 топ локации
За тези, които обичат да запазват спомени, столицата ще предложи тематични зони за снимки
23.11 | 17:20
Най-четени
-
Борисов предложил на ПП-ДБ ген. Атанасов за шеф на НС?
За себе си обаче Борисов категорично запазва премиерския пост.
23.11 | 12:00
-
Учредяват политическа партия "България Може"
Лидери са икономическият и политически анализатор Кузман Илиев и икономистът и бивш депутат,...
23.11 | 10:20