Добруджанската тройка стана част от нематериалното културно наследство на България 24.06 | 13:03

Националната представителна листа се увеличи

От Цанка Донкова

Листът на нематериалното културно наследство на България се увеличи. Той вече включва добруджанска тройка - гайда, хармоника (старинен инструмент, подобен на акордеон) и добруджанска гъдулка. Те са с групов носител фолклорно трио към читалище "Йордан Йовков 1870" – Добрич. Добруджанската тройка е един от новите пет елемента в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство.

Новите съкровища в листата бяха представени от министъра на културата Петър Стоянович на церемония в галерия "Средец" на Министерството на културата (МК). Стоянович връчи на носителите им отличието на МК "Златен век" - печат на Симеон Велики.

На "въздушен" стан се изработват коланите, тъкани "на кори" - навремето от дърво, а сега заместени с картончета, защото занаятът не е предаван от баби и прабаби, а е възстановен от етнографи и фолклористи, обясни пред репортери майсторката Софка Димитрова, представена от читалище "Пробуда-1958" – Шумен.

Останалите три нови елемента в листата са "Лазаруване в село Старо село", представен от читалище Възраждане-1940" в селото, в община Тутракан, област Силистра, "Хъдрелез - алиански карнавални игри от с. Бисерци" - читалище "Стефан Караджа 1928" в селото в община Кубрат, област Разград, и "Дервишов ден в Лесичово" – читалище "Отец Паисий 1890" в селото в едноименната община в област Пазарджик.

"Така в листата вече са 20 елемента - по пет са вписвани в кампаниите - на регионално и национално ниво, и през 2008, 2010 и 2012 г.", каза Венцислав Велев от МК. Той отбеляза, че не случайно церемонията е на Еньовден - празникът е обявен за Ден на нематериалното културно наследство на България, допълва БТА.

"Еньовден прекрасно символизира двете начала, върху които се е развивала цивилизацията по тези земи - езичеството и религията, защото днес е и денят на Св. Йоан Кръстител, а и денят, в който започва лятото - според традиционните поверия", каза в приветствието си министър Стоянович.

"Всички тези традиции, занаяти, всичко, предавано от деди и прадеди, е онова, върху което ще стъпим, за да се развиват и да се съхраняват българските традиции и обичаи и от следващите поколения.

Отговорност на МК - независимо от екипите - е да подпомага съхраняването на културното наследство", допълни Стоянович.

Водещи

Най-четени