Изрисуваните съветски воини сред най-спорните паметници в света 18.11 | 17:31

Вижте кои други паметници по света предизвикват полемики

От Андриян Георгиев

Изданието Travelandleisure.com си е направило труда да направи класация на паметниците по света, които са предизвиквали най-големите спорове сред хората по света. Вниманието ни беше привлечено от тази класация най-вече по причина, че в нея има и българско участие - паметника на Съветската армия. 

В кратката статия, която описва българското участие в класацията, се казва, че "военните паметници, почитащи Червената армия, са често обект на вандализъм. Паметникът на Съветската армия в българската столица София беше особено колоритно разкрасен през юни тази година: свежа инсталация трансформира бронзовите статуи в Супермен и други известни фигури от поп културата. Туристите и местните жители се събираха, за да видят изрисувания паметник, но на българския министър на културата Вежди Рашидов не му беше толкова забавно, наричайки разкрасяването "престъпление". Бронзовата скулптурна група, изобразяваща съветски воини, тогава беше почистена до първоначалното ѝ състояние".

Интересни са и останалите паметници, попаднали в графата спорни.

"Дивият кон" в Южна Дакота, САЩ

Той е създаден от индианското племе сиукси и "репликира" намиращия се недалеч национален мемориал с издялани в скалите ликовете на четирима американски президенти (Джордж Вашингтон, Томас Джеферсън, Ейбрахам Линкълн и Теодор Рузвелт). Споровете в сиукската общност около "Дивия кон" са свързани с това, че за част от хората той символизира атака срещу земите на сиуксите и е оскърбление за вярванията на племето, свързани с конете.

"Долината на падналите", Испания

Построен по инициатива на испанския диктатор Франко, той е паметник, построен в почит на падналите за каузата на Франко в Гражданската война през 1930-те години. Там е погребан и самият Франко. 

Паметникът на африканското възраждане, Сенегал

Протестите срещу този паметник бяха най-вече заради парите, които бяха похарчени покрай него - около 30 млн. долара. За една бедна държава това е прекален лукс.

Исус Христос на Тихия океан, Перу

Високата 36,5 метра статуя на Спасителя беше издигната в столицата Лима по инициатива на бившия президент на Перу Алан Гарсия. Кметът на Лима обаче беше ядосан, че не са се допитали до него, а други задаваха въпроса, защо статуята е проектирана и построена в Бразилия, а не в Перу.   

Статуята на кафявото куче в Лондон

Малка статуя на куче в лондонския парк "Бетърси" изглежда безобидно, но e натоварена със сложна и напрегната история.    

Статуята на Че Гевара в Боливия

Близо е до ума защо тази статуя предизвиква полемики - антикомунистически настроени граждани осъждат неговите методи и философия, изтъкани от насилие. 

Монументът на Beatles в Монголия 

Монголия вече е демократична страна, но по-старите поколения, живели в комунизъм, не могат да се примирят с един от най-ярките символи на свободния Запад, а именно - легендарната четворка от Ливърпул.

Мемориалът на Мартин Лутър Кинг във Вашингтон   

Той беше открит тази есен. Някои групи граждани определиха дизайна на паметника като "произведено в Китай".

Възпоменателният фонтан в чест на лейди Даяна в Лондон   

Според някои конструкцията на този фонтан е нелепа. 

Мемориалът на избитите евреи в Европа, Берлин

Мемориалните плочи са защитени със специално покритие срещу графити, обаче производителят на това покритие е същата компания, която е произвеждала отровен газ за нацистите.

Статуята на Артър Аш в Ричмънд, Вирджиния, САЩ  

Отдалеч тази статуя изглежда така, сякаш Аш удря с книга наобиколилите го деца. 

Мемориалът на Франклин Делано Рузвелт във Вашингон

Хора с увреждания протестираха срещу това, че към статуята на Рузвелт не е добавена инвалидна количка, каквато той е ползвал.  

Фарът на Колумб, Доминиканската република

Светлините на фара пречат на хората в намиращите се в близост до фара жилищни сгради. Също така Колумб е обвиняван за унищожаването на индианското племе таино.  

Шинтоистката гробница Ясукуни, Япония

Проблемът е, че в гробницата са погребани и военни престъпници.  

Паметникът на революцията в Подгарич, Хърватска 

Монумент, издигнат от югославския комунистически лидер Йосип Броз Тито. А Хърватска води война, за да излезе от Югославия и да тръгне по независим път.  

Паметникът в Лихула, Западна Естония 

Този монумент предизвиква напрежение по причина на това, че прославя войници, борили се за нацистката кауза.  

Статуята на Рийл в Манитоба, Канада 

Луис Рийл е наричан Че Гевара на Севера. 

Паметникът на вратовръзките в Загреб 

Много запознати твърдят, че вратовръзките произхождат от Хърватия, но разгорещените дебати са относно това от кой точно хърватски регион и град произхождат.

Паднал ангел, Мадрид    

Католическата църква в Испания беше скандализирана от тази скулптура.  

Мемориалът на Възраждането в Букурещ

Този паметник във вид на обелиск, възпоменаващ Свободата и края на диктатурата на Николае Чаушеску от 1989 г., предизвиква естетически несъгласия с грозния си и абстрактен дизайн.  

Статуята на Хавис Аманда в Каартинкаупунки, Финландия

Статуята на гола морска сирена кара финландците свенливо да се срамуват, минавайки покрай нея.

Статуята на мира в Монтевидео, Уругвай    

Тук проблемът през годините е бил, дали бронзовата статуя, изобразяваща жена, да носи в десницата си меч.

Монументът на Петър Велики, Москва

Скандалът тук е свързан с това, че Петър Велики е управлявал от Санкт Петербург и е непонятно защо този паметник се намира в Москва.

Статуята на кралица Виктория в Дъблин, Ирландия

Тя се намира пред Лейнстър хаус, която сграда в един момент става седалище на ирландския парламент. И с това започват споровете.    

Арката и балдахинът в Ню Делхи, Индия

Конфликтът между градските служби за урбанистично планиране и гражданите, разминаващи се по отношение на това какво да има под "навеса", оставя балдахина празен.  

Статуята на Дон Кихот и стенописът на Ева Перон, Буенос Айрес

Полемиката се върти около факта, че стенописът на Ева Перон засенчва статуята на Дон Кихот.  

Водещи

Най-четени