Камелия Тодорова и изповедта на една луда глава 24.02 | 17:22

Певицата разказва за дядо си, семейство си и живота си, изпълнен с пътешествия

От Мартина Панайотова

Преди време примата на родната джаз сцена Камелия Тодорова представи книгата "Изповедта на една луда балканска глава" (ИК "Изток Запад"), чийто автор е дядо ѝ Коста Тодоров – бележит български революционер, дипломат, политик и журналист.

В същото време дъщеря ѝ, певицата Рейчъл Роу издаде дебютния си сингъл. За семейството на Камелия определено се говори много и всъщност има защо. Ето какво разказа голямата певица за дядо си, интересните си родственици, политиката и своя собствен светоглед...

Дядо ви е бил толкова интересна историческа личност, баща ви – любител на джаза и открил първите джаз клубове в Париж – сигурно е ужасно вълнуващо да имаш подобно семейство... Прави ли ви то космополитна личност?

О, разбира се. Гордея се, че съм част от това семейство. Благодарна съм на баща ми Кирил, който ми предаде любовта си към добрата джаз музика, изключителен писател, журналист и преводач.

Предал ми е чувството за дълг и морал, възпитал ме е на добри обноски, интелигентност и дипломация в живота. Мама Стойка ми предаде таланта си на певица и артист и разбира се ме научи да бъда добра майка и домакиня. Баба Надежда (баба Дади, както ѝ казвахме) бе виртуозна цигуларка и моята първа учителка по пиано.

И не на последно място – брат ми Коста, който е най-добрият ми приятел, беше мой мениджър, мой озвучител, фотограф и оператор в началото на кариерата ми. Но и по майчина линия фамилната история е доста богата. Прадядо ми, протойерей Иван Бухлев е македонски комита, известен с непримиримия си характер срещу гръцкото църковно влияние.

Заточен в Диарбекир заради участието си във Великденското въстание през 1903 година. Родом е от Горно Броди, Серска Македония и остава ярки следи в своите съвременници. Дядо ми - неговият син – подполковник Александър Бухлев, е бил началник на гарнизона в Кюстендил, убит с камъни, брадви и тояги в село Горановци през октомври 1944 г.

Другият ми прадядо Тодор Топалов е бил кмет на Радомир, по времето на Радомирската република. Когато е взет за заложник от Райко Даскалов целият град събира откупа от 20 хил. лева, за да го спасят. А пък баба ми Анка Топалова е била със сини очи и най-красивата жена в Радомир. На световното изложение в Париж 1903 година пощенските картички са имали нейния лик. Е, както виждате, имам с какво да се гордея. Имам роднини и братовчеди по цял свят, как да не се чувствам космополитна.

С какво е интересен Коста Тодоров и защо го наричат "луда глава"?

За да ви представя Коста Тодоров ще ми е нужна помощта на неговия биограф Паун Генов, тъй като аз нямах честта да го познавам лично така, както познавах баба си Надежда (съпругата му) и баща си Кирил. За мен една от най-важните характеристики на Коста Тодоров е неговата сила – във физически и нравствен смисъл. "По телосложение той бе малко по-нисък от обикновения мъж-ръст, но за това пък чувствително пълен. Той имаше широки плещи, голяма костна структура, която беше облечена в добре развити мускули".

"Четник в Македония и революционер в Русия, воин в Шампан и затворник в Одеса и София. Съратник на Стамболийски, П.Д. Петков и Г.М. Димитров. Приятел на Ерио Вандервил и Марина Цветаева. Дипломат в Европа и изгнаник в света.

Продавач на сладолед, производител на щрудел и говорител по радио ВВС. Кавалер на почетния легион и на 4 смъртни присъди. Поет и белетрист, историк, журналист и художник. Певец на романси, шансони и странджански песни. Автор на двадесетина книги на български и френски, на руски, английски и сърбохърватски.

Роден в Москва, живял в Европа и Америка, починал в Париж. Едновременно: Аристик, Дон Кихот…и Коста Тодоров" - Паун Генов.

Луда глава го нарича неговият най-добър приятел от чуждестранния легион Владимир Лебедев. Ето защо книгата на български език е озаглавена "Изповедта на една луда балканска глава".

Спрягали са името ви до това на различни партийни лидери – Бойко Борисов, Първанов, Станишев, бихте ли ни разказали какви са действителните ви отношения с тези мъже на властта?

Политиката е нещо, което съществува навсякъде и във всичко. Дори и в чашата кафе, което сутрин пием. Никога не съм имала амбициите да бъда велик политик. Аз, преди всичко, съм човек с гражданско достойнство и морал. Отстоявам правата си като такава и съм готова да бъда в помощ и защита на гражданското общество. Бойко Борисов познавам като бодигард, министър на вътрешните работи (Борисов беше главен секретар в МВР - бел. ред) и гласувах за него за министър-председател. Все още вярвам, че има шанс да се справи с отговорностите и обещанията, които е поел към народа и България.

Президентът Първанов е единственият президент, който ме е удостоил с внимание и уважение за дейността ми като артист и личност, но всъщност първото ми признание идва от министър Рашидов. Господин Станишев не познавам лично, а само от случайни официални срещи.

Факт е, че около заминаването и престоя ви в Германия се изписа и изговори какво ли не – можете ли накратко да ни разкажете истинските причини да заминете и защо решихте да се върнете?

Влюбих се и реших да променя живота си – кратко и ясно. А що се отнася до връщането… не бях го планирала, но така се случи. През 1992 г. реших да започна живота си отначало и на чисто. И най-добрият вариант за осъществяването на това беше да остана в България, където са ми корените, семейството и дома.

Какво още сподели певицата, може да научите от Jenite.bg.

Водещи