Луиза Григорова пръска сексапил от сцената на Сатирата 31.03 | 12:12

Актридата учства в спектакъла "Шпионажът през Каменната ера, или Гущерчето"

От Мартина Панайотова

Луиза Григорова е Мата Хари от първобитното общество в спектакъла "Шпионажът през Каменната ера, или Гущерчето" от Александър Володин, копродукция с НАТФИЗ. Премиерата е тази вечер на сцена "Щастливеца", съобщават от Сатиричния театър "Алеко Константинов", цитирани от БТА.

Весела Бабинова също е сред изгряващите звезди, които си партнират с легендите на Сатирата Татяна Лолова, Пламен Сираков,Йорданка Стефанова в постановката.

Преводът от руски, сценичната редакция и режисурата са на проф. Пламен Марков. Спектакълът е втората част от дипломния диптих на неговите абсолвенти по пиеси на Володин. (Първата - "Криминале от каменната ера, или Двете стрели" се играе в Учебния театър). В двете представления участват и студенти от класа на проф. Стефан Данаилов.

Сценографията е на Мира Каланова и студентите от класа на доц. Невяна Кавалджиева Елена Ямалиева и Даниела Николчова.

Музиката е на Асен Аврамов, пластиката - на Велимир Велев.Племето на Зубрите, живеещо 12 000 години преди Христа, изнемогва. Поради все по-бедния улов на риба с копия-харпуни хората гладуват, макар че са на самия бряг на морето и близо до широка река, пълна с риба. Разбират, че техните вечни врагове от племето на Скорпионите са измислили някакво съвършено ново и модерно техническо средство за ловене на риба - рибарската мрежа.

4bd4033e-2906-0bfa-196f-78a181a3ed0e

Племето на Зубрите решава да изпрати своя Мата Хари за съответния икономически шпионаж. Те изпращат най-красивата и хитроумна девойка на племето - Гущерчето /ролята изпълнява и Алиса Атанасова/. Мисията е изпълнена успешно, но за да шпионираш добре другия, трябва да го опознаеш добре. Опознавайки все по-добре своя Похитител, Гущерчето преминава през поредица от комични и драматични перипетии.

 "Шпионажът през каменната ера, или Гущерчето" забавлява и вълнува с откритията на праисторическите хора от Каменната ера, които продължават да ни изненадват и днес. Парадоксално е, че всяко следващо поколение преоткрива, започвайки от нулата, защото "историята учи, че никой не се учи от историята", отбелязват от екипа.

Александър Мойсеевич Володин /1919-2001/ - изтъкнат руски драматург, сценарист и поет, в началото на 50-те издава първия си сборник с разкази. Като драматург дебютира през 1955 г. с "Фабрично момиче". Втората му пиеса "Пет вечери" е поставена в театър "Максим Горки" /Ленинград/ от Георгий Товстоногов /1959/.

Следват пиесите "Моята по-голяма сестра", "Идеалистка", "Назначение" и други.

Независимо от успехите в театъра - пиесите му са играни по света, включително у нас - в средата на 60-те Володин посвещава усилията си на кинодраматургията. По негови сценарии са заснети

знакови руски филми като "Есенен маратон" на Георгий Данелия и "Пет вечери" на Никита Михалков.

Заслужил признание като киносценарист, в началото на 70-те Володин се връща и към драматургията с "Дулсинея Тобоска", "С любимите не се разделяйте", "Двете стрели", "Гущерчето", "Блондинка" и други.

Александър Володин е носител на много и престижни награди. Всяка година в Санкт-Петербург се организира фестивал "Пет вечери", посветен на писателя.



Водещи

Най-четени